At ve Sincap Masalı

At ve Sincap Masalı

Ocak 14, 2024 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde, pireler berber iken, develer tellal ilen, ben annemin beşiğini tıngır mıngır sallar iken, uzak bir çiftlikte sevimli bir at yaşarmış. Bu at çok güçlü, çok hızlı ve bir o kadar da kibarmış. Bütün çiftlik hayvanları onun bu kibarlığından çok memnunmuş.

Günlerden bir gün, çiftlikte sıkılan at, yakınlarda ki ormanda yürüyüş yapmak için yola koyulmuş. Yolda bir sürü hayvanla karşılaşmış. Böcekler, arılar, kelebekler, kediler, köpekler… Hepsi ile selamlaşmış ve yoluna devam etmiş. Ormanın içinde ki gölete denk gelen at, biraz sudan içmiş, biraz serinlemiş ve yoluna devam etmiş. Ormanın güzelliğinin etkisinde yürüyen at birden ağaca tırmanmaya çalışan yavru bir sincap görmüş. Bir süre sincabı izlemiş ve zorlandığını anlayınca “Hey sincap, sana yardım etmemi ister misin?” diye sormuş. Sincap, atın sesini duyunca çok şaşırmış. “Sen kimsin?” diye sormuş. At, “Ben bir atım, ilerde ki çiftlikte yaşıyorum.” demiş. Sincap “Merhaba at, bende bu ormanda yaşıyorum” demiş. İkili bir süre sohbet etmişler ve sonunda atın sırtına çıkan sincap ağaca tırmanmayı başarmış. Sincap, çok mutlu olmuş. “Çok sağol at, sen çok kibarsın” demiş. At, “Rica ederim sincap, sen de çok tatlısın” demiş. Sincap, atın sırtından inip ağaçta oynamaya başlamış. At, sincabı izleyip gülümsemiş. Sonra oradan ayrılmış. Aradan bir zaman geçmiş, at yine ormanda gezerken bir avcının tuzağına yakalanmış. Avcı, atı yakalamak için bir ip kullanmış. At, ipi görmeden üzerine basmış. İp, atın bacağını sıkıca sarıp onu hareketsiz bırakmış. At bağırmaya başlamış “Yardım edin, yardım edin.” Bu sırada, sincap da ağaçta uyuyormuş. Atın sesini duyunca uyanmış. “Bu ses tanıdık geliyor, kim acaba?” diye merak etmiş. Ağaçtan inip sesin geldiği yere gitmiş. Orada atı görmüş. At, sincabı görünce çok sevinmiş. “Beni kurtarabilir misin?” diye sormuş. Sincap, atın haline çok üzülmüş. “At, seni nasıl kurtarabilirim? Sen çok büyüksün, ben çok küçüğüm” diye sormuş. At, “Sincap, lütfen bana yardım et, avcı geliyor, beni yakalayacak” diye yalvarmış.

At ve Sincap Masalı

Sincap, atın korkusunu anlamış. “Tamam at, sana yardım etmeye çalışacağım” demiş. Sincap, atın bacağını saran ipi görmüş. Sincabın dişleri çok keskinmiş. Sincap, ipi kemirmeye başlamış. Bir süre sonra ip kopmuş. At, bacağını kurtarmış. “Sincap, sen harikasın, beni kurtardın” diye sevinmiş. Sincap, “At, sen de çok kibarsın, bana yardım ettin” diye gülümsemiş. At, sincabı sırtına alıp ormandan uzaklaşmış. İkilinin arkadaşlıkları o günden sonra hem çiftliğe hem de ormana örnek olmuş. Masalda burada bitmiş.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Badem ve Fıstık Baykuş Kardeşlerin Masalı