Ateş Böceğinin Masalı

Ateş Böceğinin Masalı

Ekim 22, 2023 0 Yazar: Misafir Yazar

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde, gecenin karanlığında güneş gibi parlayan bir ateş böceği varmış. Ateş böceği, diğer böceklerle arkadaşmış, onlarla oyun oynamayı, vakit geçirmeyi çok seviyormuş. Ama ateş böceğinin bir sorunu varmış, yanıp sönen ışığı! Çünkü ne zaman saklambaç oynasalar, ışığı onu ele veriyor ve ebeleniyormuş. Kendi ebe olduğu zamanda, yanıp sönen ışığı yüzünden arkadaşlarını bulamıyormuş.

Günlerden bir gün ateş böceği, eve üzgün bir şekilde gelmiş. Annesi onun üzgün olduğunu fark edince “Neden üzgünsün yavrum?” Diye sormuş. Ateş böceği “Yanıp sönen ışığım yüzünden keyifle oyun oynayamıyorum. Ya hemen ebeleniyorum yada ışığım gözümü alıyor ve kimseyi ebeleyemiyorum. Bu yüzden ışığımı istemiyorum” Demiş. Anne ateş böceği gülümseyerek “Senin yaşadığın bu sorunu bütün ateş böcekleri çocukken yaşar. Işığımız bizi her yerde ele veriyor haklısın, ama bizler diğer böceklerden farklıyız ve ona göre hareket etmeliyiz. Oyun oynarken sende kendine bir strateji belirlemelisin ve böylelikle ebelenmemelisin. Şimdi biraz ne yapabileceğin hakkında düşün ufaklık” demiş ve ateş böceğini odasında bırakıp çıkmış. Yavru ateş böceği annesinin sözlerini düşünmeye başlamış, kendini değiştiremeyeceği için bu olaya bir çözüm bulmalıymış. Düşünmüş taşınmış ve sonunda aklına bir fikir gelmiş. Bir kaç saat sonra arkadaşları onu dışarı çağırmış ve ateş böceği sevinçle dışarı çıkmış. Hemen saklambaç oynamaya başlamışlar.

Ateş Böceğinin Masalı

İlk olarak ateş böceği ebe olmuş. Bu sefer bütün arkadaşlarını bulacağına eminmiş. Kendine güvenmiş ve oyuna devam etmiş. Oyun oynarken gövdesinden ışık yayılan alanı kalın siyah bir örtüyle örtmüş. Böylece her yeri parlamadan görebilmiş. Ve hemen bir arkadaşını bulmuş, ikinci arkadaşını da bulmuş ve son olarak üçüncü arkadaşını da bulup, ebe olma sırası ilk bulduğu arkadaşına geçmiş. Bu sefer ateş böceği görünmeyeceği bir yere saklanmış, beline sardığı kalın siyah örtüde ışığının parlamasını engellemiş ve arkadaşları ateş böceğini bulamamış. Ateş Böceği ortaya çıkmış ve ebelemiş. Oyunun kazananı ateş böceği olmuş. O günden sonra diğer böcekler ateş böceğinin ışığıyla hiç dalga geçmemişler, küçük ateş böceği de ışığına daha çok bağlanmış ve hiç şikayet etmemiş. Bu masalda burada bitmiş.

Uzun masal okumayı seviyorsanız Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Koala Duman'ın Masalı