Yavru Kuş ve Kazın Masalı

Yavru Kuş ve Kazın Masalı

Ekim 21, 2023 7 Yazar: Misafir Yazar

Hava çok güzeldi çok büyük bir çınar ağacı yapraklarını güneşlendiriyordu. Çınar ağacının en üst dallarında bir kuş yuvası vardı. Yuvanın içinde sevimli minik ve çok aç yavrular uyuyordu. Anneleri onlara yemek bulmak için yuvadan uçmuştu. Yavrular uyandı. Annelerin ağzında yemeklerle yuvaya geri döndü. Yavrular sevinçle ötmeye başladılar. Annesi güzelce yavrularının karınlarını doyurdu.

İçlerinden bir yavru kuş, annesine ormana uçmak istediğini söyledi. Annesi “Hayır yavrucuğum sen daha çok küçüksün seni ormana tek başına yollayamam ben” dedi. Akşam oldu annesi ve yavrular güzel bir uykuya daldılar ama içlerinden en küçük yavru uyumamıştı ormana gitmek için herkesin uyumasını bekliyordu, annesine haber vermeden sabahın erken saatlerinde ormana doğru uçmaya başladı. Yavru kuş biraz ilerledikten sonra yolunu kaybetti ve ağlamaya başladı. Ormanda karşısına bir kaz çıktı. Yavru kuş önce kazdan çok korktu “Ne olur beni yakalama” dedi. Kaz ise “Korkma, ben sana zarar vermem.” Dedi. Kaz nerden geldiğini, bu ormanda ne yaptığını sordu. Yavru kuşa “Eğer istersen ben seni ailenin yanına götürebilirim” dedi. Yavru kuş bu duruma çok sevindi. “Ne olur beni alemin yanına götürün, kayboldum, yolumu bulamadım” dedi. Beraber tekrar yola çıktılar, kuş yuvasının nerede olduğunu kaza tarif ede ede ormanda dolaşıp, eğlenerek, gülerek sonunda kuş yuvasına geldiler. Meğerse, zaten annesi de yavrusunu arıyormuş. Her yere baktı, aradı aradı bir türlü yavrusunu bulamadı, anne kuş da çok üzgündü.

Yavru Kuş ve Kazın Masalı

Yavru kuş annesini görünce “Anne” diye bağırdı ve annesine doğru sevinçle uçmaya başladı. Annesine kocaman sarıldı, annesi de yavrusunu gördüğüne çok mutlu oldu, kardeşleri de çok sevindi. Yavru kuş “Bir daha senin sözünden çıkmayacağıma söz veriyorum anneciğim. Çok özür dilerim, senden habersiz yuvadan ayrıldığım için çok pişman oldum, çok korktum ormanda. Beni bu kaz kardeş kurtardı. Yardım etti, yuvamı bulmamı sağladı, buraya kadar getirdi beni ona çok teşekkür ediyorum” dedi. Annesi yavrusuna “Bir daha asla benden habersiz hiçbir yere gitmeni istemiyorum yavrucuğum” dedi. Annesi de kaza buraya kadar yavrusunu getirdiği için çok teşekkür etti, yavrular ve annesi kavuştular tekrar yuvalarına gittiler. Herkes çok mutlu oldu ve bu masal da burada bitti, herkese tatlı rüyalar…

Uzun masal okumayı seviyorsanız Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Sevimli Rakun ve Nenesinin Masalı