Ayıcık Bombo’nun Kaybolma Masalı

Ayıcık Bombo’nun Kaybolma Masalı

Ekim 27, 2022 0 Yazar: Misafir Yazar

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde… Güzel bir ormanın derinliklerinde mutlu bir ayı ailesi yaşarmış. Bu mutlu ayı ailesi sabah kahvaltısından sonra hem yiyecek toplamak hemde yürüyüş yapmak için ormanda gezintiye çıkmış.

Ayı ailesi o gün evden çıkmadan önce evin en küçüğü olan Bombo zorluk çıkarırmış anne babasına. Hiç bir şeyden memnun olmayan Bombo o gün yine huysuzluk yapmış. Bombo “Ben dışarı çıkmak istemiyorum, yiyecek toplamak istemiyorum, ben burada kalıp sizi beklemek istiyorum” demiş. Anne ve babası ne deseler de dinletememişler Bombo’ya. Peki diyerek onu evde bırakıp gitmişler. Babası “Biz eve gelene kadar sakın evden çıkma Bombo. Orman çok büyük ve tehlikelidir. Kaybolabilirsin” demiş. Sonra yola koyulmuş anne ve babası. Onlar gidince bir süre sonra sıkılmaya başlamış Bombo ve dayanamayıp dışarı çıkmış. “Nereye gitsem acaba? Annemler ne taraf gitti? Gidip onları bulayım, beraber eve döneriz benim de canım sıkılmamış olur” diye düşünmüş ve tehlikeli ormanın içine doğru yürümeye başlamış. Yürümüş, yürümüş, etraftaki ağaçlar iyice sıklaştığı için orman karanlık olmaya başlamış. İlerlerken ayağı bir dala takılmış ve çamurlu suyun içine düşmüş. Tüyleri hep kirlenmiş Bombo’nun. Ayağa kalkmış ve bağırmaya başlamış “Anneee, babaaaa… Neredesiniz? Sizi arıyorum” Bombo iyice korkmaya başlamış, üstelik karnı da acıkmış. İlerlerken birden kafasına bir şey düşmüş. Yukarı baktığında yaramaz maymunlar ona ağacın yüksek dallarından muz atıyorlarmış. Maymunlardan biri olan Miki “Hey sen küçük ayıcık ne yapıyorsun ormanın bu tehlikeli yerinde?” diye sormuş. Bombo “Annem ve babamla dışarı çıkmak istemedim, sonra onlar gidince canım sıkıldı ve onları aramaya çıktım. Ama kayboldum” diyerek ağlamaya başlamış. Bombo’nun haline üzülen maymun Miki ona yardım etmek istemiş. Maymun Miki “Sana yardım edeyim küçük ayıcık ben buraları iyi bilirim” demiş. Sonra birlikte yürümeye başlamışlar. Beraber yürürlerken Bombo’nun karnı guruldamış. Miki “Sanırım acıktın dostum. Al bu muzu yiyebilirsin” diyerek ona cebinden bir tane muz çıkarıp vermiş. Normalde evde annesinin ona getirdiği muzları hiç yemez, muz yemek istemiyorum, muz sevmiyorum diyen Bombo muzu öyle bir iştahla yemiş ki kendisi bile şaşırmış yaptığına. “Aslında muz çok güzelmiş keşke beğenmemezlik yapmasaydım” diye düşünmüş kendi kendine.

Ayıcık Bombo’nun Kaybolma Masalı

Yolları bitince Bombo anne ve babasını görmüş ve koşarak onlara sarılmış. Başından geçenleri anlatmış. Çok korktuğunu, babasının sözünü dinlemediği için çok pişman olduğunu, her şeyden şikayet etmenin bir ha olduğunu anlatmış ve defalarca kez özür dilemiş. Bir daha asla hiç kimseden habersiz evden çıkmayacağına dair söz vermiş. Bombo o günden sonra söz dinleyen, şikayet etmeyen, her şeyi seven bir ayıcık olmuş. Maymun Miki ile de çok iyi dost olmuşlar. Masal da burada bitmiş.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Hareket Etmeyi Sevmeyen Geyik Masalı

Yazar: Dilan Değer
@her_gece_bir_masal

Uzun masal okumayı seviyorsanız Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.