Bağıran Ayı Masalı

Bağıran Ayı Masalı

Mart 5, 2023 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın derinliklerinde yaşayan bir boz ayı varmış. Bu ayının adı Bozok muş. Bozok, ormanda ki diğer hayvanlara nazaran daha sinirli, daha hırçın bir hayvanmış. Sesi de hepsinden kalınmış ve çok fazla bağırırmış. Bozok’un bağırması bütün hayvanları rahatsız edermiş ve Bozok bağırdığında hepsi evlerine kaçarlarmış.

Günlerden bir gün, Bozok ormana bal bulmak için çıkmış. Yolda bağıra bağıra gidiyormuş. Onun sesini duyan bütün hayvanlar kaçışmaya başlamış. Bozok da bunu fırsat bilip özgürce bağırıyormuş. Kaba ayı kısa süre sonra bir arı kovanı bulmuş. Hemen elini kovana daldırmış fakat bu durum arıların hiç hoşuna gitmemiş ve elini sokmaya başlamışlar. Bozok, arıları korkutmak için bağırmaya başlamış ama arılar korkmamış, daha çok sinirlenip ayıyı daha çok sokmuşlar. Bozok en sonunda dayanamamış ve koşarak kaçmaya başlamış. Kaçarken de avazı çıktığı kadar bağırıyormuş. Bu durum artık hayvanları çok rahatsız etmiş. Hepsi toplanma salonunda buluşmuşlar ve Bozok’un kaba davranışından vazgeçmesi için bir plan yapmaya başlamışlar. Maymun ayağa kalkıp “Ben bir çözüm buldum. Eğer bizde onun gibi kaba olur ve aşırı derecede bağırırsak, bizim ne çektiğimizi anlayıp, utana bilir. Ne dersiniz?” demiş. Bütün hayvanlar bu fikri çok beğenmiş ve hemen dışarıya çıkıp uygulamaya başlamışlar. Hepsi birden bağırmaya, sağa sola vurmaya başlamışlar. Bozok, elinin acısını unutup ormana koşmuş ve çıkan gürültüden çok rahatsız olmuş. Geri dönüp evine girmiş ve o gün bir daha dışarı çıkmamış. Ertesi gün dışarı çıktığında aynı gürültüler devam ediyormuş. Ne yaparsa yapsın kimseyi susturamamış. Onun kaba sesi bile diğer hayvanların sesi yanında sinek vızıltısı gibi kalmış.

Bağıran Ayı Masalı

Bu süreç birkaç gün daha devam etmiş ve Bozok bugüne kadar yaptığı kabalığın farkına varmış. Eline bir düdük almış ve hızla çalıp herkesi susturmuş. Bozok: “Arkadaşlar bu sesleri niye çıkardığınızı anladım, çok haklısınız. Bugüne kadar size bağırıp çağırdım, hep gürültü çıkardım. Bunun ne kadar rahatsız edici bir davranış olduğunu anladım. Beni affedin, söz veriyorum bir daha böyle davranmayacağım, herkese saygılı olacağım” demiş. Bütün hayvanlar çok sevinmiş ve hemen eski hallerine geri dönmüşler. Maymun: “Bu davranış biçimi çok yorucuymuş, hatanı anlamana sevindik. İstersen bizlerle arkadaş olabilirsin” demiş. Bozok bu teklifi hemen kabul etmiş ve ormanda ki hayvanlarla arkadaş olmuş. O günden sonra ormanda yaşayan herkes çok mutluymuş, Bozok da sakin bir hayat sürmeye başlamış. Masal da burada bitmiş.

Uzun masal okumayı seviyorsanız Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Öğrenciler ve Öğretmenlerinin Masalı