Göz Doktorundan Korkan Aslan Masalı

Göz Doktorundan Korkan Aslan Masalı

Mayıs 6, 2024 0 Yazar: Misafir Yazar

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde develer tellal iken pireler berber iken, güzel bir ormanın derinliklerindeki mağarada yaşayan aslan ailesi varmış. Bu aslan ailesinin Liyo adında yavrusu varmış. Liyo 2. sınıfa gidiyormuş, okulunu, arkadaşlarını, öğretmenlerini çok seviyormuş. Ama buna rağmen Liyo okuldan geldiğinde derslerini tekrar etmek yerine, bilgisayar oyunu oynamayı tercih edermiş. Çünkü kendisini sadece bilgisayarın başında otururken mutlu hissediyormuş.

Liyo, bilgisayar oyunu oynamanın biraz dozunu kaçırırmış. Gece yarılarına kadar, sabah okuldan gelince, öğlen, akşam demeden sürekli ekrana bakmış. Günlerden bir gün Liyo, okuldan geldiğinde üstünü değiştirmiş ve bilgisayarını açmak için annesinden izin almış, annesi izin verince oynamaya başlamış, ekrana o kadar yakından bakıyormuş ki gözlerinin acıdığını farkına varmamış. Yemek saatine kadar oynamış ve sonunda annesinin “yemek hazır” diye seslenmesiyle, bilgisayarını kapatıp sandalyesine oturmuş, annesinin hazırladığı yemeği afiyetle yemiş. Yemek yemesi bitince annesine teşekkür edip odasına gidip bilgisayar oynayamaya devam etmiş. Annesi ise sürekli onu uyarıyormuş ama Liyo annesini hiç dinlemiyormuş. O gece de geç saatlere kadar oyun oynamış ama artık gözleri kızarmış ve sulanmaya başlamış. Ertesi sabah uykudan uyandığında gözlerinin sulanmaya başladığını fark etmiş ve endişeyle annesiyle babasının yanına koşup gözlerinin sulandığını söylemiş. Annesi “Ah Liyo, biz sana kaç kere anlattık ekrana bu kadar uzun süre bakmak gözlerine zarar verir diye. Şimdi bize inandın mı? Bak hemen göz doktoruna götürmemiz gerek.”

Göz Doktorundan Korkan Aslan Masalı

Liyo korktuğunu söyleyip kabul etmemiş. Baba aslan “Liyo biliyor musun bizde senin yaşındayken göz doktorundan çok korkardık. Ama doktora gidince korkulacak bir şey olmadığını öğrendik, hem merak etme biz senin yanındayız” demiş. Anne aslan Liyo için randevu almış, randevu günü geldiğinde Liyo’yu zorla da olsa göz doktoruna götürmüşler. Muayene den sonra Liyo’nun gözlerinin bozulmaya başlandığı ortaya çıkmış. Daha önce hiç göz doktoruna gitmediği için çok pişman olmuş ve sürekli ekrana bakmanın gözlere zararlı olduğunu öğrenmiş. O günden sonra gerçek hayata dönmüş ve başka şeylerde yapmaya başlamış, ekrana bakma süresini günde yarım saate indirmiş ve ailecek mutlu bir şekilde yaşamaya devam etmişler. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Zumzum ve Odasının Masalı