Banyo Yapmayı Sevmeyen Koala Masalı

Banyo Yapmayı Sevmeyen Koala Masalı

Aralık 27, 2023 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde küçük bir orman da yaşayan yavru bir koala varmış. Koala, çok yaramazmış, hiç evde durmaz sürekli arkadaşlarıyla ormanda oynar toz toprak içinde kalır, eve gelirmiş. Ama küçük koala, banyo yapmayı hiç sevmezmiş. Annesi, onu banyo yaptırmak için çok uğraşırmış. Ama koala hep kaçar, hep direnir, hep bahane bulurmuş. Anne koala ona, banyo yapmanın ne kadar önemli olduğunu, banyo yapmazsa hastalanacağını, kokacağını, arkadaşlarının ondan uzaklaşacağını anlatmaya çalışırmış. Ama o, annesinin sözlerini dinlemezmiş. Banyo yapmanın çok sıkıcı olduğunu, suyu sevmediğini, sabunlanmak istemediğini söylermiş.

Günlerden bir gün koala, yine ormana arkadaşlarıyla oynamaya çıkmış. Çok eğlenmiş ama çok da kirlenmiş. Akşam üstü eve gittiğinde, anne koala “Hadi bakalım banyo zamanı” demiş. Yavru koala “Hayır banyo yapmak istemiyorum” demiş. Annesi “Çok terlemişsin yavrum, kokuyorsun, o yüzden mutlaka banyo yapmalısın.” demiş. Koala banyo yapmak istemediği için, annesinin elinden kurtulup tekrardan ormana çıkmış. Arkadaşlarının yanına gidince, arkadaşları, onun çok kirli olduğunu fark etmişler. Onun saçında toz, yüzünde çamur, elinde kir, kıyafetinde leke olduğunu görmüşler. Onun çok kötü koktuğunu hissetmişler ve yanından uzaklaşmışlar. Koala ile oynamak istemediklerini söylemişler. Koala, arkadaşlarının sözlerine çok üzülmüş. Onlara, neden böyle davrandıklarını sormuş. Arkadaşları ona, banyo yapmadığı için oynamak istemediklerini, banyo yaparsa onunla oynamaya devam edeceklerini söylemişler. Koala hemen eve gitmiş ve banyoya girip temizlenmiş. Sabunlanırken aslında bunun ne kadar eğlenceli olduğunu fark etmiş. Banyodan çıktığında, çok temiz olmuş. Saçı parlak, yüzü pırıl pırıl, eli yumuşak, kıyafeti mis gibi olmuş. Annesine, banyo yapmanın ne kadar güzel olduğunu, bundan sonra her gün banyo yapacağını söylemiş.

Banyo Yapmayı Sevmeyen Koala Masalı

Koala, arkadaşlarının yanına tekrar girmiş ve arkadaşları, onun temiz olduğunu fark etmişler. Yavru hayvanlar tekrardan koalayla oynamaya başlamışlar ve koala çok sevinmiş. O günden sonra banyo yapmayı ihmal etmemiş. Banyo yapmanın hem eğlenceli, hem faydalı hem de kolay olduğunu öğrenmiş. Masal da burada bitmiş.

Bu masal gibi daha bir çok hayvan masalının olduğu Hayvan Masalları kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Orman Yangını Masalı