Bir Elin Nesi Var İki Elin Sesi Var

Bir Elin Nesi Var İki Elin Sesi Var

Mart 7, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Furkan son günlerde annesinden, babasından ve televizyondan sürekli bu cümleyi duyuyordu “Bir elin nesi var iki elin sesi var”. Küçük Furkan bunun ne demek olduğunu bir türlü anlamamıştı. Ellerine bakıyor ve iki eliyle alkış yapabildiğini düşünüyordu.

Bir kaç gün sonra annesi ile babasını konuşurken duydu annesi “Aşağı mahallede de sobası tütmeyen evler varmış, onlara da elimizi uzatsak olmaz mı?” Diye sordu. Babası “Bu ay bizde biraz sıkışık durumdayız tek başımıza halledemeyiz, ama bir kaç kişi daha bulursak altından kalkarız. Ne de olsa bir elin nesi var iki elin sesi var”dedi. Furkan yine aynı cümleyi duydu. Ertesi gün annesi ile pazara gitti. Annesi evin bir çok eksiğini aldı ama yolda yürümekte zorlanıyordu. Tam o sırada mahallenin gençlerinden biri gördü hemen yardıma koştu “Yardım edeyim ablacım” deyip poşetleri Furkan’ın annesinden aldı. Eve geldiklerinde annesi “Teşekkür ederim delikanlı” dedi. Genç “Ne demek abla, bir elin nesi var iki elin sesi var” dedi. Furkan yine şaşkınlıkla baktı. Bir kaç gün sonra annesi mantı açmaya karar verdi ve bir kaç arkadaşını çağırdı. Gelen kadınlarla mantı hemen açıldı, içleri dolduruldu ve kapatıldı. Annesi onları kapıdan uğurlarken “Ellerinize sağlık arkadaşlar, tek başıma olsam bu kadar kısa sürede bitiremezdim” dedi. Kadınlar “Ne demek komşum, bir elin nesi var iki elin sesi var.” dedi ve vedalaştılar. Furkan artık dayanamadı ve sordu “Anne, sürekli aynı cümleyi duyuyorum. Bir elin nesi var iki elin sesi var ne demek?” Annesi “Bu cümle bir atasözü Furkancığım. Tek başına yapılması zor olan işlerin başkalarının yardımıyla daha hızlı ve kolay yapılması, demek. Yani yardımlaşma ve birlikte hareket etme anlamına gelir” dedi.

Bir Elin Nesi Var İki Elin Sesi Var

Furkan şimdi anlamıştı, annesi ve babası tek başına yardım edemediler başkalarından destek beklediler, annesi poşetleri tek başına tanıyamadı, genç çocuk ona yardım etti, mantının yapılması zor olduğu için arkadaşları annesine yardım etti. Furkan simdi her şeyin farkına varmıştı. O günden sonra oda yeri geldiğinde bu cümleyi kullanmaya başladı. “Bir elin nesi var iki elin sesi var…”

Daha fazla hikaye okumak isterseniz Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  İlayda ve Alina Kardeşlerin Hikayesi