Rüya ve Suyun Hikayesi

Rüya ve Suyun Hikayesi

Mart 8, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Rüya ilk okula giden, öğrenmeye hevesli bir çocuktu. Her gün okula gideceği için çok heyecanlanır ve derslerini can kulağı dinlerdi. O gün okulda “suyun ne kadar önemli olduğunu” dinlemişti. Daha önce bunu hiç düşünmedi. Her an elinin altında ki suya ulaşabilen Rüya, bir an susuz kalırlarsa neler olabileceğini düşündü ve korkuyla evine gitti.

Eve geldiğinde okulda öğrendiklerini annesine anlattı “Anne biliyor musun, su çok önemliymiş. Vücudumuzun yüzde 70’i suymuş, Ülkemizin 3 tarafı sularla kapalıymış, Dünyanın yüzde 7 si de suymuş. Yani su bizim için çooook önemliymiş ” dedi. Annesi kızına hak verdi ve sohbetlerine devam ettiler. Rüya annesinden de suyun önemi hakkında bir çok bilgi öğrenmiş oldu. O günden sonra Rüya çevresinde gördüklerine daha dikkatli bakmaya başladı. Gözü her yerde suyun arıyordu ve çevresinde de bir çok su ile ilgili detayları keşfetti. Salonda ki akvaryum su ile doluydu, babası arabasını su ile yıkıyordu, annesi çamaşırları, bulaşıkları su ile yıkadı en son evde ki herkes banyo yapmaya gitti ve suyu kullandı. Dişleri bile fırçalarken mutlaka su kullanılıyordu. Ve de en önemlisi içme suyuydu. Rüya bir an su içmeden yaşayamayacağını düşündü. Suyun şimdi insanlar için önemini bir kez daha anlamış oldu. Ama aklında bir soru vardı. Su, her alanda kullanıyorsa, milyonlarca insana su nasıl yetiyordu? Biraz araştırma yaptı ve suyun kullanımının fazla olduğunu, kuraklığın yakın olduğunu ve suyun dikkatli kullanılması gerektiğini öğrendi.

Rüya ve Suyun Hikayesi

O günden sonra evde kurallar koymaya başladı. Annesinden bulaşıkları sudan geçirmeden makineye yerleştirmesini istedi. Babasından arabasını silmesini, şırıl şırıl akan suda yıkamamasını rica etti. Duşta uzun kalmamayı, diş fırçalarken musluğu kapatmayı ve suyu israf etmemeyi evdeki herkese anlattı. Sadece ailesine değil çevresinde gördüğü herkese bundan bahsetti. Rüya’nın şimdi içi rahattı üstüne düşeni yerine getirmişti. Simdi sıra sizde çocuklar sizde üstünüze düşeni yapmaya hazır mısınız?

Miniklerimizin İlginizi Çekebilir  Hasta Ali'nin Hikayesi

Daha fazla hikaye okumak isterseniz Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.