Çalışkan Tamirci Hikayesi

Çalışkan Tamirci Hikayesi

Şubat 7, 2023 2 Yazar: Ezgi E.

Bir zamanlar köyün birinde yaşayan bir tamir ustası varmış. Bu usta çok çalışkan ve işini severek yapan bir adammış. Köyde yaşayan herkes evinde yapılması gereken işleri çalışkan tamirciye yaptırırmış. Tamirci de işini en iyi şekilde yapar, kimseyi zor durumda bırakmazmış.

Günlerden bir gün köyün en zengini olan adam, çalışkan tamirciyi eve çağırmış. Tamirci eşyalarını alıp zengin adamın evine gitmiş. Zengin adam “Bu evi kaç günde tamir edersin?” diye sormuş. Tamirci evin içine bakıp “Burayı bir günde tamir ederim” demiş. Zengin adam “O zaman sana bir gün müddet veriyorum. Eğer burayı bir günde tamir edemezsen, sana para filan yok” demiş. Tamirci “Tamam, yarın sabahtan geliyorum” demiş ve evden çıkmış. Tamir ustası ertesi sabah uyanır uyanmaz işini bitirmek için evden çıkmış. Zengin adamın evine gelmiş ve tamire başlamış. Evin içinde gördüğü her yeri tamir etmeye başlamış. Bozuk musluklar, kırık parkeler, yamulmuş camlar gibi ne yapılması gerekiyorsa tamir ustası hepsini yapmış. Akşam olduğunda eşyalarını toplamış “Benim işim bitti, evin hazır” demiş. Zengin adam, “Bu kadar kısa süre içinde bitirebileceğini düşünmüyordum, aferin iyi iş çıkardın” demiş ve tamircinin hak ettiği parayı vermiş. Tamirci evine gitmiş ve sıcak bir duş almış. Eve geldiğinden beri aklından çıkmayan bir şey varmış “evin çökmek üzere olan çatısı.” Tamir ustası sabah erkenden zengin adamın kapısını çalmış. Tamirciyi karşısında gören adam “Ne işin var burada yoksa dün işini bitirmemiş miydin? Bana yalan söyledin dimi? Zaten bir günde işi bitirdim demenden anlamalıydım” demiş. Tamirci, zengin adama çok sinirlense de “Hayır evin içini bitirdim ama çatın çökmek üzere. Biz seninle evin içini bir günde bitirmekte anlaşmıştık şimdi çatıyı onarmam gerek.” demiş.

Çalışkan Tamirci Hikayesi

Zengin adam az önce söylediklerinden çok utanmış. Tamirci istemese gelmezmiş ve ev başına yıkılabilirmiş. Tamircinin iyi niyeti ve işini severek yapması zengin adamın hayatını kurtarmış. Tamirci evden çıkarken zengin adam seslenmiş “Bekle de paranı vereyim” demiş. Tamirci ise “Paraya gerek yok, ben bunu yapılması gerektiği için yaptım. Umarım bu olay sana iyi bir ders olmuştur” demiş ve eşyalarını alıp oradan uzaklaşmış. Bu olay zengin adama gerçek bir ders olmuş.

Hikâye okumayı seviyorsanız Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Orman Turnuvasının Masalı