Cesur ve Neşe’nin Masalı

Cesur ve Neşe’nin Masalı

Mart 29, 2024 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde sık ağaçlarla çevrili bir ormanda yaşayan, her şeyin en büyüğüne, en güzeline, en çoğuna sahip olmak isteyen aslan varmış. Bu aslanın adı Cesur muş. Cesur, ormanın en büyük, en lüks evine sahipmiş. Altınları, yıllarca yetecek yemeği varmış.

Cesur, bütün bu servetine rağmen hiç mutlu değilmiş, sürekli diğer hayvanlara sataşır, konuştuğu herkesi de mutsuz edermiş. Hayvanlar onun bu haline bir türlü anlam veremezlermiş. Ormanın diğer ucunda ise derme çatma bir evde yaşayan, çok az yiyeceğe sahip olan, altınları olmayan bir at yaşarmış. Bu atın adı da Neşe imiş. Neşe’nin fazla bir şeyi olmamasına rağmen çok mutlu bir atmış. Önemli olanın mutlu olmak olduğunu bilir, fazlada gözü olmazmış. Neşe, diğer hayvanlardan Cesur’un açgözlülüğünü duymuş ve ona bir ders vermek istemiş. Günlerden bir gün Neşe, Cesur’un yanına gitmiş ikili arkadaş olmuşlar. Neşe “Sana bu ormanda ki en değerli hazineyi verebilirim” demiş. Bunu duyan Cesur çok sevinmiş, heyecanla “Nerede bu hazine? Beni hemen oraya götür” demiş. Neşe “Tamam seni oraya götüreceğim ama bir şartım var” demiş. Cesur hiç düşünmeden “Kabul ediyorum” demiş. “Ama şartımı duymadın, gösterdiğim bu hazine karşısında bütün mal varlığını bana vereceksin” demiş. Cesur “Tamam dedim” demiş ve ikili yola çıkmışlar.

Cesur ve Neşe’nin Masalı

Az gitmişler uz gitmişler, dere tepe düz gitmişler, sonunda bir tepeye varmışlar. Cesur “Hani nerde hazine?” diye sormuş. Neşe “Bak işte orada, ormanda ki en değerli şey” diyerek güneşin batışını göstermiş. Cesur, güneşin batışının güzelliği karşında büyülenmiş. O an kendisini çok mutlu hissetmiş. Asıl mutluluğun altında, elmasta, hazine de olmadığını, önemli olanın hayatın basit güzelliklerinde olduğunu anlamış. Neşe’ye bu güzelliği gösterdiği için çok teşekkür etmiş. Bütün malını mülkünü ona vermiş ama Neşe bunu kabul etmemiş. Cesur da o günden sonra elindekileri ihtiyacı olan hayvanlarla paylaşmış. Bu masal da burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Maymun Kaygısız'ın Masalı