Yaşlı Köpekbalığı ve Yavru Balıkların Masalı

Yaşlı Köpekbalığı ve Yavru Balıkların Masalı

Mart 27, 2024 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde masmavi okyanusun derinliklerinde yaşayan deniz canlıları varmış. Bu canlılardan bir de yaşlı köpekbalığı Tonton muş. Tonton yıllarca bu sularda yaşamış, herkesi tanır her olayı bilirmiş. En sevdiği şeyde yavru balıklara hikaye anlatmakmış.

Yavru balıklar her gece Tonton’un evininin bahçesinde oturur, hikaye anlatmasını isterlermiş. Günlerden bir gün yavru balıklar yine Tonton’un evinin bahçesine gitmişler ve hikaye anlatmasını istemişler. Tonton da seve seve başlamış hikayeyi anlatmaya “Çok uzun zaman önce, okyanusun ötesinde, büyük bir macera arayan genç bir balık vardı. Adı Cesur’du. Cesur, okyanusun sırlarını keşfetmek ve dünyanın en büyük hazine avcısı olmak istiyordu. Bir gün, bir harita buldu ve bu harita onu efsanevi Güneş İncisi’ne götürecekti.” Bu sırada yavru balıklar dikkatlice yaşlı köpekbalığını dinliyorlarmış. Yavruların merakını gören Tonton devam etmiş “Cesur, Güneş İncisi’nin peşine düştü. Yolculuğu sırasında, akıntıların dansını öğrendi, yıldızların altında yön bulmayı keşfetti ve okyanusun en derin kuytularına daldı. Ama en önemlisi, dostluk ve cesaretin gerçek anlamını öğrendi.” Küçük balıklar, Cesur’un maceralarını hayal ederken, Tonton’un sesi onları büyülü bir dünyaya götürdü.

Yaşlı Köpekbalığı ve Yavru Balıkların Masalı

“Sonunda,” dedi Tonton “Cesur, Güneş İncisi’ni bulduğu yerde, bir sürprizle karşılaştı. İnci aslında bir canlıydı ve okyanusun tüm canlılarına ışık ve neşe saçıyordu. Cesur, inciyi almak yerine, onu korumaya karar verdi ve böylece okyanusun en büyük koruyucusu oldu.” Yavru balıklar, bu hikayeyi çok sevmişler ve bittiğinde Tonton amcalarına çok teşekkür etmişler. Yaşlı köpekbalığı, onlara gülümseyerek bakmış ve “Unutmayın, her biriniz kendi hikayenizin kahramanısınız,” demiş. Ve böylece, yavru balıklar, kendi maceralarını hayal etmeye başlamışlar. Bu masal da burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  İyilik Yapan Fil Masalı