Çınar Ağacının Masalı

Çınar Ağacının Masalı

Ekim 4, 2021 1 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde yemyeşil ağaçları olan bir orman varmış. Bu ormanda bir çok hayvan ve ağaçlar arkadaşmış. Ormanın içinde öyle bir ağaç varmış ki ormanda ki bütün ağaçlardan ve hayvanlardan yaşlıymış. Yaşlı ağaca herkes saygı duyarmış. Bu yaşlı ağacın adı Çınar’mış. Yaşadığı yüz yıl boyunca bir çok şey görmüş, bir çok hayvan tanımış ve bir çok mevsim görmüş, kış mevsimi hariç. Çınar ağacı hava durumunu önceden tahmin edebiliyormuş. Çünkü rüzgarlar onun en yakın arkadaşlarıymış ve Çınar ağacına havayı tahmin etmesini öğretmişler. Çınar ağacının hava durumunu bilmesi ormanda yaşayan hayvanlar için çok önemliymiş. Çünkü yağmur yağmadan onlara haber verirmiş, hayvanlarda bu sayede ıslanmadan evlerine dönerlermiş.

Çınar ağacı bir kaç gün sonra tam yüz yaşına girecekmiş. Yaşlı Çınar ağacı ormanda ki hayvanlarla bu kadar iyi geçindiği ve onlara hava durumundan haber verdiği için bütün hayvanlar yüzüncü doğum gününde unutulmayacak bir hediye vermek istemişler. Düşünmüşler, düşünmüşler, düşünmüşler… En sonunda akıllarına bir kaç ay önce Çınar ağacı ile yaptıkları sohbet gelmiş. Çınar ağacı kışı hiç görmemiş. Her doğum gününde yaz mevsiminde oluyormuş. Yılbaşı ağaçlarına çok özendiğini, onlar gibi kardan elbise giymeyi çok istediğini söylemiş. Ama maalesef ki olduğu bölgede kış hiç gelmezmiş. Çınar ağacına bu doğum gününde en çok istediği şeyi verebileceklerini düşünmüşler. Bu hediye için bir sürü beyaz kelebeğe ihtiyaçları varmış. Ayı hemen yanında ki kelebeğe dönerek “Kaç tane arkadaşın var?” diye sormuş. Kelebek “Çok var” demiş. “Onlarda senin kadar beyaz mı ve kar tanelerine benziyorlar mı?” diye sormaya devam etmiş ayı. “Sanırım evet, çünkü ben hiç kar görmedim. Ama bütün arkadaşlarım beyaz” demiş kelebek. “O zaman bütün arkadaşlarını topla ve yaşlı Çınar ağacının doğum gününde burda olun” demiş ayı. “Tamam” demiş kelebek ve diğer arkadaşlarını toplamak için uçmuş gitmiş. Bütün hayvanlar çok heyecanlıymış yaşlı Çınarın bu hediyeyi beğenmesini umuyorlarmış.

Çınar Ağacının Masalı

Aradan bir kaç gün geçmiş ve Çınar ağacının doğum günü gelmiş çatmış. Ormanda ki bütün hayvanlar Çınar ağacının yanına toplanmış. Ayı “Güzel ağaç doğum günün kutlu olsun, lütfen biraz gözlerini kapatır mısın?” demiş. Ağaç çok heyecanlanmış ve gözlerini kapatmış. “Şimdi açabilirsin” demiş hayvanlar hep bir ağızdan ve Çınar ağacı gözlerini açınca gördükleri karşısında çok şaşırmış. Çünkü her bir dalında bembeyaz kelebekler varmış. Hepsi çok güzel, hafif ve bembeyazmış. Adeta bir kar tanesi gibi. Çınar ağacı gördüğü bu olağanüstü manzaranın karşısında çok duygulanmış ve arkadaşlarına çok teşekkür etmiş. Şimdi kendini bir yılbaşı ağacı gibi hissediyormuş ve sanki kışı yaşıyor gibiymiş. Çınar ağacı arkadaşlarının bu güzel düşünceleri için çok mutluymuş. Eğer gerçek arkadaşlar varsa yaşamak gerçekten de çok güzel diye düşünmüş.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Tembel İle Çalışkan At Masalı

Hayvan masallarını okumayı seviyorsanız Hayvan Masalları kategorimizi inceleye bilirsiniz.