Hayal Perinin Masalı

Hayal Perinin Masalı

Mart 13, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde ışıl ışıl parlayan, her yerden ışıklar saçılan, yaşayan herkesin mutlu olduğu bir peri ülkesi varmış. Bu ülkede ki periler asla kavga etmeyen, birbirlerine saygılı olan ve kimsenin kimseden üstün olmadığını bilen perilermiş. Tabi ki bir peri hariç. Bu peri, kendini çok beğenen, bütün perilerden güzel olduğunu düşünen bir periymiş. Adı da Hayal’miş.

Günlerden bir gün periler ülkesinde bir balo yapılmaya karar verilmiş. Bütün periler sevinçle balo gününe hazırlanmaya başlamış. Tabi ki Hayal peri en güzel kendisinin olacağını düşünüyormuş. Saatler, günler geçmiş ve balo günü gelmiş çatmış. En yakın arkadaş olan üç peri baloya birlikte hazırlanmaya başlamış. Bu arkadaş perilerin ismi Neşe, Sevgi ve Umut muş. Hayal peri ise tek başına hazırlanmayı tercih etmiş. Çünkü seçtiği kıyafeti kimsenin görmesini istemiyormuş. Sabahın çok erken saatinde hazırlanan Neşe, Sevgi ve Umut peri işleri bitince dolaşmaya çıkmış. Hayal peri de o saatte kimsenin orada olmayacağına düşünerek biraz hava almak için dolaşmaya çıkmış. Şans bu ki dört peri karşılaşmışlar. Hayal peri “Merhaba kızlar, sizin hazırlanmanız gerekmiyor mu?” demiş. Üç peri de “Bu sadece sıradan bir balo, bütün gün onun için hazırlanacak değiliz” demişler. Hayal peri ise onlara gülmüş “Doğru diyorsunuz. Ne kadar hazırlanırsanız hazırlanın benim kadar güzel olamayacaksınız. O yüzden zaman harcamanıza değmez” demiş. Periler onun bu tavrına çok sinirlenmiş ama tartışmamak için uçup gitmişler. Akşam olmak üzereymiş ve balo ışıkları yavaş yavaş peri ülkesini aydınlatmaya başlamış. Her yerden müzik sesleri duyulabiliyormuş. Neşe, Sevgi ve Umut peri de giyinmek için evlerine doğru uçmaya başlamışlar. Yollarının üzerinde Hayal perinin evi varmış. Evin önünden geçerken bir ağlama sesi duymuşlar. Bu ses Hayal perinin sesiymiş. Neşe peri dayanamamış ve kapıyı çalmış. Çünkü onun görevi herkesin neşeli olmasını sağlamakmış. Hayal peri kapıyı açıp diğer perileri görünce “Ne işiniz var burada. Baloya gitsenize” demiş. Neşe peri “Senin ağlamanı duyduk. Bir şeye ihtiyacın var mı diye sormak istedik” demiş. Hayal peri daha fazla inatlaşmak istememiş “Şey aslında var. Bugün giyeceğim elbisemin üzerine meyve suyu döküldü ve lekesini çıkarmaya çalışırken daha da yayıldı. Bu yüzden baloya gidemiyorum” demiş. Sevgi peri “Bunda ağlayacak ne var ki? Başka elbise giy” demiş. Hayal peri “Olmaz diğer elbiselerim onun kadar güzel değil” demiş. Umut peri ise “Güzel yada değil. Önemli olan baloda ne kadar eğleneceğin Hayal. Kimse kimsenin ne giydiği ile ilgilenmiyor. Herkes dans etmenin, gülmenin ve mutlu olmanın peşinde. Unutma ki biz periyiz, asıl görevimiz insanlığa umut olmak, mutluluk ve sevgi vermek” demiş.

Hayal Perinin Masalı

Hayal peri arkadaşlarının haklı olduğunu düşünmüş. Onlara bu destekleri için teşekkür edip içeri girmiş. Dolabından başka bir elbise seçip giymiş. Birde bu sabah arkadaşlarına çok kötü davrandığını hatırlamış. Hemen hazırlanıp evden çıkmış. Balo alanına gelince Neşe, Sevgi ve Umut periyi bulmuş. Onlardan özür dilemiş. Dört arkadaş peri balolarına mutlu bir şekilde devam etmişler. Masal da burada bitmiş.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Ebru ve Perilerin Masalı

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.