Deniz Kızı Melisa’nın Masalı

Deniz Kızı Melisa’nın Masalı

Haziran 7, 2023 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş… Evvel zaman içinde kalbur saman içinde masmavi derinliklerde, pırıl pırıl parlayan bir okyanusta yaşayan deniz kızı varmış. Bu deniz kızının adı Melisa imiş. Melisa’nın saçları iki renkmiş. Bir tarafı yeşil bir tarafı pembe imiş. Onun bu saçları tüm deniz canlılarının hoşuna gider ona hayran hayran bakarlarmış.

Melisa insanlardan korkar, onlardan uzak dururmuş. Balıklar, yunuslar, yengeçler insanların kötü olmadığını anlatsa da Melisa insanlardan hep uzak dururmuş. Günlerden bir gün Melisa okyanusun derinliklerinde yüzerken su dalgalanmaya, her yer alt üst olamaya başlamış. Evinden çok uzaklaşan Melisa evinin yolunu bulamamış ve kaybolmuş. Ne kadar çabalasa da bir türlü doğru yolu bulmadığı için Melisa oradan oraya savrulmaya başlamış. Ertesi gün şansını tekrar denemek için yüzen deniz kızı tekrardan dalgaların arasında kalmış ve kendisini bir ağın içinde bulmuş. Çırpınmış çırpınmış fakat bir türlü çıkamamış. Ağın sahibi olan balıkçı zar zor ağı yukarı çekmiş ve deniz kızı Melisa’yı görmüş. Gözlerine inanamayan balıkçı “Senin burada ne işin var?” diye sormuş. Deniz kızı “Lütfen bana zarar verme. Yolumu kaybettim evimi ararken ağa takıldım” demiş. Balıkçı “Sana zarar vereceğimi nerden çıkardın? Korkmana gerek yok istersen sana yardım ederim” demiş. Melisa çok sevinmiş. Yaşadığı yerin koordinatlarını vererek balıkçıdan yolu bulmasını istemiş. Balıkçı hemen koordinatları hesaplamış ve deniz kızının evine doğru yola çıkmış. Bir saat sonra evin olduğu yere varılmış. Balıkçı “Dediğin yer burası deniz kızı artık evine gitmek için suya girebilirsin” demiş. Melisa balıkçıya çok teşekkür etmiş ve derinlere dalarak evin yolunu bulmuş.

Deniz Kızı Melisa’nın Masalı

Melisa evine gittiğinde herkesin onu merak ettiğini görmüş. Başına gelenleri anlatmış ve insanlardan korktuğu için onları tanımadan yargıladığı için çok pişman olmuş. O günden sonra bir daha kimseyi tanımadan yargılamamaya karar vermiş. Başına gelen bu olay ona büyük bir ders olmuş. Çünkü bir musibet bin nasihatten her zaman iyiymiş. Masal da burada bitmiş.

Kısa masal okumayı seviyorsanız Kısa Masal kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Sayı Krallığındaki Taht Kavgası Masalı