Ezo ve Doğa Sevgisinin Hikayesi

Ezo ve Doğa Sevgisinin Hikayesi

Nisan 14, 2023 1 Yazar: Ezgi E.

Zamanın birinde küçük bir köyde yaşayan bir aile varmış. Bu ailenin Ezo adında küçük bir kızları varmış. Ezo 3 yaşındaymış ve bahçeye çıkmayı, ağaçlara dokunmayı, çiçekleri koklamayı çok severmiş.

Günlerden bir gün Ezo ve ailesi pikniğe gitmeye karar vermişler. Anne piknik için gereken her şeyi hazırlamış, kısa ve keyifli bir araba yolculuğundan sonra piknik alanına gelmişler. Anne örtüyü yere sermiş ve evden getirdiği yiyecekleri tek tek sepetinden çıkarmış. Hava çok güzelmiş, her yer çiçek kokuyormuş. Başka aileler de piknik yapıyor, çocuklar keyifle oyun oynuyormuş. Ezo yerde otururken yanına bir kelebek gelmiş ve o kelebeği birden tutmuş. Babası hemen kelebeği bırakmasını istemiş ve kelebek kanatlarını çırpıp uzaklaşmaya başlamış. Küçük Ezo da kelebeğin peşinden koşuyormuş. Bir süre sonra babası Ezo’yu yakalamış, kucağına alıp piknik örtüsüne oturmuş. Baba: “Ezocuğum, kelebekler çok güzel görünüyor değil mi? Rengarenk kanatları, yumuşacık dokusu var. Ama güzel kızım, kelebekler özgür olmalı. Onlar çok hassas ve narin hayvanlar. Onları sadece uzaktan izlemeliyiz” demiş. Ezo babasına “Tamam baba” demiş ama yine de pek fazla babasının dediğini anlamamış. Kediyi, köpeği de dokunarak sevdiğini düşünmüş. Ama yine de babasını dinlemiş ve kelebeği rahat bırakıp çiçekleri koklamış, çimlerde yuvarlanmış. Doğayı keşfetmenin tadını çıkarmış.

Ezo ve Doğa Sevgisinin Hikayesi

Günler, haftalar, aylar hatta yıllar geçmiş ve Ezo’nun doğa sevgisi hiç bitmemiş. Küçüklüğünden daha çok doğa sever olmuş ve sevmenin yanında korumanın da önemli olduğunu öğrenmiş. Doğanın güzelliğini ve korunması gerektiğini küçük çocuklara öğreten artık Ezo olmuş. Bu hikayede burada bitmiş.

Kısa hikaye okumayı seviyorsanız Kısa Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Boz ve Tavşanın Masalı