Fil ve Farenin Masalı

Fil ve Farenin Masalı

Ekim 29, 2023 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde güzelliğiyle övünen bir fil varmış. Bu filin adı Süslü imiş. Süslü, ormanda yaşayan her hayvandan güzel olduğunu düşünürmüş. Herkese güzelliğinden bahseder, hortumunun uzunluğundan övünür, kulaklarının şekli ile gurur duyarmış. Heybetli olduğu içinde herkesten güçlü olduğunu düşünürmüş.

Süslü’nün bu tavrı orman da yaşayan hayvanları çok rahatsız ediyormuş. Ama kimse Süslü ile münakaşa etmek istemiyormuş. O yüzden herkes Süslü konuşmaya başlayınca oradan uzaklaşıyormuş. Günlerden bir gün ormana bir fare gelmiş ve kendisine küçük bir ev yaparak, ormana yerleşmiş. Bu orman da daha önce hiç fare yaşamamış. Bu yüzden bütün hayvanlar hem meraktan, hem de misafir perverlikten dolayı fareyi ziyarete gitmiş. Laf lafı açmış ve konu Süslü’ye gelmiş. Fare, Süslü’nün kim olduğunu çok merak etmiş ama Süslü onu ziyarete gelmediği için bir türlü tanışamamış. Orman da ki hayvanlar da Süslü’ye bir farenin ormana yerleştiğini söylememişler. Bir sabah Süslü, salına salına orman da yürümeye başlamış. Fare de ormanı keşfetmek için yürüyüşteymiş. O sıra da fare Süslü’yü görmüş ve onunla tanışmak için hemen yanına gitmiş. Ama gelin görün ki Süslü, fareyi görür görmez korkmuş ve bağırmaya başlamış. Fare ne olduğunu anlamadan biraz uzaklaşmış. Filin bağırmasını duyan hayvanlar ise yanına gitmiş ve Süslü’nün fareden korktuğunu ve renginin bembeyaz olduğunu, bütün güzelliğinin gittiğini görmüşler. Önce gözlerine inanamamışlar, fil sakinleşince “Neden fareden korktun?” diye sormuşlar. Süslü “Bu hayatta en çok korktuğum hayvan fare, nasıl bilmezsiniz bunu, hem sadece ben değil bütün filler fareden korkar” demiş. Bunu duyan orman halkı gülmeye başlamış. İçlerinden biri “Sen kocaman bir filsin gücün yüzünden bizi hep ezmeye çalıştın, şimdi bir fareden korktuğunu mu söylüyorsun?” diyerek gülmeye devam etmiş.

Fil ve Farenin Masalı

Filin korkusu bütün ormanı neşelendirmiş çünkü Süslü bugüne kadar yaptığı hatanın farkına varmış. Onun heybetli olması diğer hayvanları küçümsemesi anlamına gelmiyormuş. Süslü bugüne kadar arkadaşlarına kötü davrandığı için pişman olmuş ve hepsinden özür dilemiş. Kısa süre içinde de fare ile arkadaş olmuşlar. O günden sonra ormanda mutluluk hakim olmuş ve masal da burada bitmiş.

Hayvan masalı okumayı seviyorsanız Hayvan Masalları kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Meraklı Ayının Masalı