Cumhuriyet Hikayesi

Cumhuriyet Hikayesi

Ekim 28, 2023 0 Yazar: Ezgi E.

Ali dört yaşında, neşeli, oyun oynamayı çok seven tatlı bir çocukmuş. Evde annesi, babası, ablası ve nenesi ile birlikte yaşıyorlarmış. Ablası her gün okula gidiyor eve gelip heyecanla gün içinde yaptıklarını anlatıyormuş. Ali de ablasını can kulağı ile dinliyor, yeni bilgiler öğrenmenin keyfini çıkarıyormuş.

Yine bir gün ablası, okuldan geldiğinde, heyecanlı bir şekilde öğrendiklerini anlatmaya başlamış. “Biliyor musunuz bu hafta 29 Ekim haftası, Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlayacakmışız. Öğretmenlerim çok heyecanlı, her ders çalışma yapıyoruz.” demiş. Ali’nin bu konuşmada ilk defa duyduğu kelimeler varmış. “Cumhuriyet, 100.yıl, kutlama…” Duyduklarını aklının bir köşesine yazmış ve oyun oynamaya devam etmiş. Ertesi gün, akşam saatlerinde annesi ve babasının konuşmasına kulak misafiri olmuş. Annesi “Çok heyecanlıyım, Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlamaya sayılı günler kaldı. Bugünleri gördüğümüze şükürler olsun. Atatürk ve silah arkadaşlarına saygım ve sevgim sonsuz. Eğer şuan özgürsek onların sayesinde…” diyerek sohbetlerine devam etmiş. Ali yine aynı kelimeleri duymuş, “Cumhuriyet, 100. yıl, kutlama…” İyice meraklanmaya başlamış küçük çocuk. Sabah olduğunda ise nenesini televizyon izlerken görmüş ve her “Cumhuriyet” kelimesi geçtiğinde nenesi gözlerini siliyormuş. Ali düşünmeye başlamış “Nenem neden ağlıyor? Cumhuriyet ağlanması gereken bir şey mi acaba?” diyerek annesine aklında ki soruları sormak istemiş. Küçük Ali hemen annesinin yanına gitmiş “Anne, bir kaç gündür hepinizin aynı şeyleri söylüyorsunuz, nedir bu Cumhuriyet, 100.yıl, kutlama? Çok merak ediyorum. Nenem neden her Cumhuriyet dendiğinde ağlıyor?” diye sorularını sormuş. Annesi “Gel bakalım Aliciğim öğrenmen gereken şeyler var” demiş ve başlamış anlatmaya. “Cumhuriyet, bir yönetim şeklidir Ali, bu yönetim de halk yani bizler, belirli bir süre için, belirli yetkilerle bizleri yönetecek kişiyi seçeriz. Cumhuriyette egemenlik, kral, kraliçe, padişah, sultan gibi tek bir kişiye ait değil halka aittir. Bu hakkı bize 1923 yılında, bundan 100 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları sağladı. Cumhuriyetin gelmesiyle bir çok değişiklikler yaşandı. Yaşama hakkı, Sağlık Hakkı, Eğitim Hakkı, Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı, Düşünce, Toplantı ve Gösteri Özgürlüğü, Din ve Vicdan Özgürlüğü gibi bir çok hak kazanılmıştır Ali. Ve unutma ki oğlum, Atatürk olmasaydı biz bu Cumhuriyete kavuşamazdık” demiş.

Cumhuriyet Hikayesi

Ali annesinin ağzından çıkan kelimeleri o kadar dikkatli dinlemiş ki her şeyi hemen anlamış. Nenesinin ağlamasından, ablasının neşesine, annesinin heyecanına kadar hepsini anlamış. Çünkü 100 yıldır var olan Cumhuriyetin ilelebet devam etmesi gerektiğini öğrenmiş. O hafta sonu ablasının okula gitmişler ve coşkuyla yapılan kutlamalara katılmışlar. Ali o anlamlı günü hiç bir zaman unutmamış ve Atatürk’ü her zaman saygı ve sevgiyle anmaya devam etmiş.

Hikaye okumayı seviyorsanız Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Tadı Nasıl Hikayesi