Genç Prensin Masalı

Genç Prensin Masalı

Nisan 23, 2024 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde, çok uzak bir ülkede yaşayan bir prens varmış. Bu prensin adı Emir miş. Emir, çok zengin, yakışıklı ve herkes tarafından tanınan birisiymiş. Bu yüzden bu genç prens biraz şımarık, birazda bencilmiş. Her zaman istediğini yapar, kimseyi umursamazmış.

Emir’in bu tavrı halk tarafından hiç sevilmezmiş. Çünkü halk çok fakirmiş, herkes zorluklarla mücadele ediyormuş. Çocuklar mutsuz, babaların yükü ağır, anneler ise endişeliymiş. Fakat gelin görün ki, Prens Emir’in hiç bir şey umurunda değilmiş. O her gün sarayda partiler veriyor, arkadaşlarıyla eğleniyormuş. Bir akşam yine sarayda parti vermiş ve misafirleri gidince yorgunluktan olduğu yerde uyuya kalmış. Uykusunda rüya görmeye başlamış, kapkaranlık bir ormanda yalnız başında yaşamaya çalışıyormuş. Yiyecek ekmeği, içecek suyu yokmuş. O an yanında bir ceylan geçmiş ve Prens Emir, ceylana seslemiş “Ceylan, bekle, ne olur bana yardım et” diye yalvarmış. Ceylan “Sana neden yardım edeyim ki? Sen yıllardır halkına çok kötü davranan, onları fakirliğin içine terk etmiş bir prenssin. Şimdi açlığı, susuzluğu, mutsuzluğu ve korkuyu yaşa ki, halkının ne çektiğini anla” demiş ve koşarak gitmiş. Prens ceylanın arkasından bakakalmış ne diyeceğini bilememiş.

Genç Prensin Masalı

O gece karanlıkta çok düşünmüş ve yaptıkları için kendisinden utanmış. Sabah olurken hayvanlar hızla koşmaya başlamış ve Emir korkuyla uykusundan uyanmış. Rüyanın etkisinde uzun süre çıkamayan genç Prens, çok değişmiş. Hemen halkına kendisini affettirmek istemiş ve hepsinden özür dilemek, ihtiyaçlarını karşılamak için sarayının hazinelerini açmış. Herkes, Emir’in bu değişimine şaşkınlıkla tanık olmuş. Artık Emir, sadece zengin ve yakışıklı bir prens değil, aynı zamanda merhametli ve cömert bir lider olarak anılmaya başlanmış.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Sihirli Kolyeli Deniz Kızının Masalı