Fino’nun Karanlık Orman Masalı

Fino’nun Karanlık Orman Masalı

Mayıs 7, 2024 0 Yazar: Misafir Yazar

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde, develer tellal iken pireler berber iken ormanın derinliklerinde bir fare yaşarmış. Bu farenin adı Fino imiş. Fino’nun en sevdiği yiyecek ise fındık mış. Fino her gün ormandaki fındık bahçesine gider ve fındık toplarmış.

Günlerden bir gün Fino, fındık bahçesine gittiğinde birde ne görsün bütün fındıkların hepsi bitmiş. Fino bu duruma bir çözüm aramaya başlamış o sırada arkadaşı oradan geçmekteymiş. Fino arkadaşına bu durumu anlatmak istemiş ve ona olanları anlatmış arkadaşı ise “Bu ormana yakın mı bilmiyorum ama karanlık orman diye bir orman var, orada bir fındık bahçesi var. İstersen oraya gidebilirsin, yalnız giderken çok dikkatli olmalısın çünkü karanlık ormana giden yollar tehlikeli olabilir” demiş. Fino ise bu sözleri duyunca çok sevinmiş ve ertesi gün erkenden yola çıkmış, yolda gördüğü hayvanlar nereye gittiğini sormuşlar Fino ise diğer hayvanlara karanlık ormana gittiğini söylemiş. Hayvanların hepsi ona karanlık ormanın tehlikelerinden bahsetmişler ve gitmemesini söylemişler ama Fino onlara aldırış etmeden yoluna devam etmiş. Az gitmiş uz gitmiş dere tepe düz gitmiş ve en sonunda karanlık ormana ulaşmış. Fakat orman bir tepenin ardındaymış önce tepeye tırmanması gerekiyormuş. Fino bu zorlu yolu bitirmeye kararlıymış. Tepeye tırmanarak ormana ulaşmış ve sonra fındık bahçesini aramaya başlamış yolda giderken bir anda karşısına bir yılan çıkmış. Yılanı gören Fino çok korkmuş ve yılan daha söze başlamadan Fino oradan kaçmış. Oysaki yılan sadece onunla arkadaş olmak istiyormuş. Fino yoluna devam etmiş ve bu seferde karşısına bir maymun çıkıp oynamaya başlamış, Fino ondan da kaçmış ve en sonunda fındık bahçesine ulaşmış. Bu kadar fındığı bir arada gören küçük fare çok mutluymuş hemen fındık toplamaya başlamış. İşi bitince evine dönmek isteyen Fino yolunu kaybetmiş. Ne yapacağını düşünen fare o sırada tıpkı kendisi gibi bir fareyle karşılaşmış. Bu farenin adı ise Şeker imiş. Şeker, Fino’yu görünce “şöyle demiş “Seni daha önce bu ormanda görmedim yenimi taşındın?” diye sormuş. Fino “Hayır, yeni taşınmadım ben karşı ormandan geliyorum, sadece fındık toplamak için geldim eve dönecektim ki bir anda yolumu kaybettim.” Demiş. Şeker ise “Arkadaşım, bu ormanın adına aldanma, sadece bu ormandaki ağaçlar çok sık olduğu için gökyüzü görünmüyor işte bu yüzden bu ormandan herkes korkuyor. Yoksa burada da bir sürü hayvan yaşıyor. Ben karşı ormanın yolunu biliyorum istersen seni evine götürebilirim” demiş.

Fino’nun Karanlık Orman Masalı

Fino bu sözleri duyunca çok sevinmiş ve Şeker ile Fino karşı ormana gitmişler. Şeker Fino’yu evine bırakıp kendi evine geri dönmüş. Fino ise arkadaşlarının yanına gitmiş ve yaşadıklarını anlatmış. Bir şeyi görmeden sadece adı kötü diye ondan korkmamaları gerektiğini anlatmış. Hayvanların hepsi bugüne kadar ön yargılı oldukları için pişman olmuşlar. O günden sonra bir daha hiç kimse duyduklarına inanmamış hepsi önce kendi gözleriyle görmek istemiş. Fino2nun yaşadığı bu macera bütün ormana örnek olmuş, masal da burada bitmiş.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Kibirli Leylek Masalı

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.