Güneş Mi? Ay Mı? Hikayesi

Güneş Mi? Ay Mı? Hikayesi

Haziran 22, 2023 1 Yazar: Misafir Yazar

Bir zamanlar Güneş adında bir gezegen vardı. Güneş çok utangaç bir gezegendi. Sabahları ışığını hiç söndürmez, akşamları da evine giderdi. Bir de ay vardı. O hiç utanmaz sabahları da gökyüzünde kalmak isterdi. Ama Güneş’i kırmakta istemezdi.

Günlerden bir gün Ay Güneş’e fikrini söyledi; İstersen gündüzleri de ben kalayım gökyüzünde.” Güneş şaşırmış; “Ama olmaz ki ben yeryüzünü ısıtırım sen ise ısıtmaz ve ışık vermezsin.” Dedi Sonra birden “Aaaaa ışık verirsin aslında. O zaman benim yerime sen kal gündüzleri olur mu? İnsanlar bundan pek hoşlanmayacak ama yine de bir deneyelim” dedi. O günden sonra Ay kaldı Güneş’in yerine gökyüzünde. Fakat Dünya bu durumdan şikayetçi oldu. “Neden sen kalıyorsun Güneşin yerine? Hepimizi üşüttün, insanlar artık dışarıya çıkamıyor. Biz bu durumdan hiç hoşlanmadık. Senin zamanın geceleri, görevini zamanında yapmalısın” dedi. Ay hatasını anladı ve “Haklısın herkesin görevi farklı ama Güneş nerede bilmiyorum.” dedi. Dünya arkasını göstererek “Güneş arkanda.” Dedi. O anda masum ay Güneş tutulması olduğunu anladı. Güneş hem Dünyaya hem de Ay’a “Şaka yaptım size. Bakın bu güneş tutulması” dedi.

Güneş Mi? Ay Mı? Hikayesi

Hepsi birden gülerken küçük çocuk Eymen gözlerini açtı Meğer hepsi bir rüyaymış. Eymen hemen hazırlandı ve kahvaltısını yaptı. Okula gitti ve öğretmenine; “Bu gün güneş tutulması olacak öğretmenim,
bunun etkisinde kalarak güneş tutulması ile ilgili bir rüya gördüm.” Dedi ve öğretmeni Eymen’den rüyasını anlatmasını istedi. Eymen rüyasını anlatmaya başladı ve herkes heyecanla dinledi. Bu hikayede burada bitti. Evet çocuklar demek ki her şey göründüğü gibi olmaya bilir, bunu hiç bir zaman unutmayın.

Kısa hikaye okumayı seviyorsanız Kısa Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Ali Çınar ve Kardeşinin Hikayesi