Fare Minik İle Doğacak Kardeşinin Masalı

Fare Minik İle Doğacak Kardeşinin Masalı

Haziran 23, 2023 0 Yazar: Misafir Yazar

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde, kalbur saman içinde. Develer tellal iken pireler berber iken çok güzel bir ormanın derinliklerinde güzel bir fare ailesi yaşarmış. Bu aile anne, baba ve çocuk fareden oluşan çekirdek aileymiş. Çocuk farenin adı Minik miş. Minik ailesiyle çok mutlu, huzurlu zamanlar geçiriyormuş. Babasıyla zeka oyunları oynar, balık tutmaya gider, annesiyle de kek yapar, çizgi film izlermiş.

Günlerden bir gün aileye yeni bir bebek geleceğini öğrenen anne ve baba çok sevinmişler. Bu mutlu haberi Minik ile paylaşmak istemişler. Minik’in yanına gidince ona şöyle demişler; “Bak Minik, biliyoruz ki senin hiç arkadaşın yok ve bizde sana her dakika arkadaş bulamayız ama arkadaştan daha da yakın biri olabilir hayatında.” Minik merakla sormuş; Annecim babacım arkadaştan daha yakın olacak kimi bulabilirsiniz ki?” Annesi ve babası derin bir nefes alarak; “Senin bir kardeşin olacak Minik” demişler. Minik bunu duyunca biraz şoka girmiş hem çok sevinmiş hem de biraz tedirgin olmuş. Hemen odasına gidip kardeşi için hazırlık yapmaya başlamış ama yine de biraz tereddüt ediyormuş. O günden sonra da evde bebek hazırlıkları başlamış. Küçük kıyafetler, biberonlar, oyuncaklar, minik bir yatak, bezler, mamalar alınmış. Minik artık iyice içten içe kıskanmaya başlamış. Artık onu sevmeyeceklerini düşünmeye başlamış. Onun bu üzgün halini gören anne babası merakla yanına gidip sormuşlar. “Minik bir kardeşin olacağı için mutlu musun?” Minik “Galiba mutluyum ama galiba birazda endişeliyim.” Demiş. Anne ve babası “Neden endişelisin? Diye sormuşlar. Minik düşüncelerini anlatınca anne ve babası “Ah minik sen ve yeni doğacak olan kardeşinde bizim için çok değerlisiniz. Siz bizim canımızsınız ikinizi de çok seviyoruz, o sadece daha küçük olacağı için bizim bakımımıza ihtiyacı olacak. Yoksa ikinizi de eşit seviyoruz, anne ve babalar çocuklarını ayrım yapmadan eşit severler” Demişler.

Fare Minik İle Doğacak Kardeşinin Masalı

Minik bu sözleri duyunca birazcık rahatlamış. Anne ve babası Minik’e “Senin öğrettiğin bilgiler, örnek davranışlar sayesinde o çok güzel şeyler öğrenecek, istersen kardeşinin adını bile sen koyabilirsin.” Demişler. Minik buna çok sevinmiş “Olur annecim babacım.” Demiş ve kardeşine isim düşünmeye başlamış. En sonunda “Buldum buldum, benim adım Minik olduğuna göre kardeşimin adı da ‘Miki’ olsun demiş. Anne ve babası bu ismi çok beğenmişler ve aradan aylar geçip büyük gün gelmiş çatmış, Minik’in kardeşi doğmuş. Minik kardeşini çok sevmiş ve onu hiçbir zaman kıskanmamış mutlu huzurlu bir şekilde yaşamışlar bu masalda burada bitmiş.

Uzun masal okumayı seviyorsanız Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Kardeşlerin Korku Masalı