Güneş ve Kuzey Rüzgarı Masalı

Güneş ve Kuzey Rüzgarı Masalı

Kasım 15, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde gökyüzünün pırıl pırıl parladığı bir günde Güneş ve Kuzey Rüzgarı sohbet ediyorlarmış. Kuzey Rüzgarı kendisinin çok güçlü olduğunu iddia ederek Güneşe kafa tutuyormuş.

Bu konuşma bir süre sonra tartışmaya dönüşmüş. Kuzey rüzgarı “Ben senden daha güçlüyüm” demiş. Güneş “Hiç de değil” diye karşılık vermiş. Böylece birbirlerine bir güç testi yapmaya karar vermişler. Yolda yürüyen bir adam gören Kuzey rüzgarı “Aşağıda ki adamı görüyor musun?” diye sormuş. Güneş “Evet” demiş. “O adamın üzerinde ki ceketi ilk çıkaran en güçlü olarak kabul edilecek” diye devam etmiş Kuzey rüzgarı. Güneş de bu teklifi kabul etmiş ve ilk olarak denemeye Kuzey rüzgarı başlamış. Tüm energisini ve kuvvetini toplayan Kuzey rüzgarı ama doğru esmeye başlamış. Bu şekilde yaparsa ceketi üzerinden uçurabileceğini düşünmüş. Ama düşündüğü gibi olmamış. Rüzgarı hisseden adam üşümeye başlamış ve ceketinin önünü iliklemiş. Rüzgar bu duruma sinirlenmiş ve biraz daha sert üflemiş. Bunun üzerine adam çantasında ki hırkasını çıkarmış ve üzerine giymiş. Rüzgar daha da öfkelenmiş en sert ve soğuk rüzgarını öyle bir üflemiş ki adamcağız çantasından şapka çıkarmış ve hırkasına sarıldıkça sarılmış. Kuzey rüzgarı yapabileceği her şeyi yapmış ama istediği gibi adamı soyamamış.

Güneş ve Kuzey Rüzgarı Masalı

Şimdi sıra Güneşe gelmiş. Güneş bütün sevgisini ve parıltısını toplayıp Dünya’yı ısıtmaya başlamış. Adam sıcaklığı hissettiğinde önce şapkasını çıkarmış, sonra hırkasını çıkarmış en son olarak da ceketini çıkarmış. Güneş o kadar ısıtmış ki etrafı adamcağız dayanamamış nehir kenarına gitmiş ve yüzmeye başlamış. Böylece iddiayı kazanan güneş olmuş. Güneş arkadaşına dönüp “Gördün mü ikna etmek şiddetten daha güçlüdür” demiş. Masal da burada bitmiş.

kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Yavru Dinozor Masalı