Süslü İle Cikcik’in Dostluk Masalı

Süslü İle Cikcik’in Dostluk Masalı

Temmuz 9, 2023 0 Yazar: Misafir Yazar

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman için de kalbur saman içinde develer tellal iken pireler berber iken ormanın derinliklerinde yaşayan bir tavşan varmış. Bu tavşanın adı Süslü imiş. Süslü ormandaki tüm hayvanlar ile iyi anlaşırmış aylar geçmiş ve türlü türlü kuşlar gelip gitmeye başlamış.

Günlerden bir gün Süslü ormanda şarkı söylerken bir bülbül onun sesini duymuş ve “Bu güzel ses kimden geliyor acaba?” diye düşünürken süslüyü görmüş. Ona “Bu güzel sesin sahibi sen miydin?” diye sormuş. Süslüde “Evet bendim, bu arada istersen dost olabiliriz benim adım süslü senin adın ne?” diye sormuş. Bülbül ise “Benim adım cikcik” Demiş. “Tanıştığıma gerçekten çok memnunum benden istediğin bir şey var mı?” diye sormuş. Cikcik “Bu ormana daha yeni geldim bu yüzden kendime bir ev yapmak istiyorum, bana yardım eder misin?” Diye sormuş. Süslü “Elbette arkadaşlıklar zor günler içindir. Bu arada senin evinle benim evim karşı karşıya olsun mu?” Diye sormuş, Cikcik sevinerek “Olur.” Demiş. Süslü Cikcik’e evini yapmaya yardım etmiş ve artık hep birbirleri ile görüşebiliyorlarmış ve o gün huzurlu bir şekilde uyumuşlar.

Süslü İle Cikcik’in Dostluk Masalı

Ertesi gün Cikcik “Senin bana yaptığın gibi ben de sana bir şeyler yapabilirim ne istersin?” Diye sormuş. Süslü ise “Bu ormanı yüksekten hiç görmedim beni uçarak gezdirebilir misin?” diye sormuş. Cikcik “Olur, hadi sırtıma bin.” Demiş. Süslü hemen bülbülün sırtına binmiş ve birlikte uçmuşlar. Süslü gördüğü bu güzel manzara karşısında adeta büyülenmiş ve “Daha önce hiç bu kadar güzel bir manzara görmemiştim.” Demiş. Akşama doğru evlerine gitmişler, aylar geçmiş Süslü ile Cikcik çok iyi dost olmuşlar. Masalda burada bitmiş.

Kısa masal okumayı seviyorsanız Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Uyumayı Hiç Sevmeyen Filin Masalı