Hasko ve Kasko’nun Masalı

Hasko ve Kasko’nun Masalı

Nisan 2, 2024 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanı birinde çok iyi arkadaş olan iki maymun varmış. Bu maymunların birinin adı Hasko diğerinin adı Kasko imiş. Hasko ve Kasko çok iyi anlaşırlarmış, günlerini hep birlikte geçirir, oyunlar oynar, kitaplar okur hiç kavga etmeden geçinip giderlermiş.

Günlerden bir gün bu iki maymun nehir kenarında gidip orada vakit geçirmek istemişler. Nehrin kenarında hem suya girip hem de keyif yapmaya karar vermişler. Yanlarına küçük bir sepet alan ikili eğlene eğlene nehre gitmişler. Başlamışlar oyun oynamaya, bir ara oyun oynarken aralarında kararsızlık çıkmış ve Hasko, Kasko’yu itmiş. Arkadaşının itmesi çok gücüne giden Kasko, hemen ayağa kalkmış ve nehrin yanında ki kuma “Hasko beni itti” yazmış. Daha sonra iki arkadaş nehre girip yüzmüşler. Bir anda Kasko’nun ayağı kaymış ve suyun içine düşmüş, bir türlü çıkamamış. İmdadına Hasko yetişmiş. Hemen arkadaşını kolundan tutup suyun yüzeyine çıkarmış. Kasko derin bir nefes almış ve arkadaşına teşekkür etmiş. Biraz daha suda oynadıktan sonra ikili sudan çıkmışlar. Kasko bu sefer bir taşın üzerine “Haska beni suda boğulmaktan kurtardı” demiş. Hasko şaşırmış “Neden seni ittiğimi kuma, kurtardığımı taşa yazdın?” diye sormuş. Kasko “Biri bizi kırar, küstürürse, üzüntümüzü onu kuma yazmalıyız ki rüzgar silebilsin. Ama biri bize iyi bir şey yaptığında, onu hiçbir rüzgar silemesin diye taşa yazmalıyız. ” demiş.

Hasko ve Kasko’nun Masalı

Hasko arkadaşının ne demek istediğini çok iyi anlamış ve ona büyük bir ders olmuş. Bu masalda burada bitmiş. Sizlerde her zaman üzüntülerinizi kuma yazın ki rüzgar onu silebilsin, sevinçlerinizi de taşa yazın hiç bir rüzgar onu silemesin.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Koca Fil Filo'nun Masalı