Felaketten Doğan Dostluk Masalı

Felaketten Doğan Dostluk Masalı

Nisan 3, 2024 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde büyük bir ormanda yaşayan hayvanlar varmış. Bu hayvanlar birbirleri ile hiç anlaşamazlarmış. Ormanda büyük bir sessizlik hakimmiş. Herkes evinde, işinde, gücündeymiş. Ama böyle de ormanın hiç neşesi yokmuş. Zebra Dora, bu durumdan hiç memnun değilmiş. O her gün gördüğü hayvanlara selam verir, onlarla sohbet etmeye çalışırmış. Fakat kimse Dora’ya selam vermezmiş.

Günler bu şekilde geçip gitmiş, herkes kendi halindeyken ormana hiç beklenmedik bir felaket yaklaşıyormuş; “Büyük kasırga.” Ormanın okyanusa yakın olması nedeniyle kasırgalar o ülkede çok yaygınmış. Genellikle ormanlar bu kasırgadan çok etkilenmezmiş. Ama bu sefer ilk etkilenen yerler ormanlar olmaya başlamış. Şiddetli rüzgar bizim ormana doğru ilerliyormuş. Dora bir şeylerin ters gittiğini anlamış ve ormanın en tepe yerine koşarak çıkmış. İlerde ki ormanda büyük bir fırtına olduğunu ve kendi ormanlarına doğru ilerlediğini görmüş. Hemen hayvanlara haber vermesi gerektiğini düşünmüş. Dora hızla ormanın meydanına gelmiş ve herkese seslenmiş. Hayvanlar Dora’nın bu endişeli halinden korkmuşlar ve dikkatle dinlemeye başlamışlar. Dora “Arkadaşlar, kasırga çıkmış ve bizim ormanımıza doğru geliyor. Bu felaketi hasarsız atlatmamız için birlik olmalıyız. Hepimiz ormanın en büyük evine toplanmalı, erzaklarımızı getirmeliyiz. Bu felaket kaç gün sürer bilemeyiz. Ama tek başımıza altından kalkamayız” demiş. Rüzgarı hafifçe hisseden hayvanlar, Dora’nın haklı olduğunu anlamışlar ve hemen işe koyulmuşlar. Herkes evde ki erzağını büyük eve getirmiş. Duvarlar sağlamlaştırılmış, çatı güçlendirilmiş, tüm hayvanlara yatacak yer ayarlanmış. Yavrular bir araya toplanmış ve birlikte oyun oynamaya başlamışlar.

Felaketten Doğan Dostluk Masalı

Bu işleri yaparken diğer hayvanlar da konuşmaya, yardımlaşmaya başlamışlar. Böylelikle birbirlerini de tanıma fırsatları olmuş. Kısa süre sonra kasırga ormana gelmiş ve hayvanların olduğu alanda şiddetli rüzgar çıkmış. Ama hiç biri zarar görmemiş ve bir ay boyunca birlikte kavga etmeden, sohbet ederek, gülerek, eğlenerek vakit geçirmişler. Hepsi yeni arkadaşlar edindikleri için çok mutlularmış. Dora’ya teşekkür etmişler ve bugüne kadar konuşmadıkları için özür dilemişler. Her şerde bir hayır olduğunu da bu felakette öğrenmişler. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Okula Alışan Biricik'in Masalı