Hasta Olan Pandanın Masalı

Hasta Olan Pandanın Masalı

Mart 5, 2022 1 Yazar: Ezgi E.

Tako, sabah gözünü açar açmaz pencereye koştu. Perdeyi araladı. Dışarıya baktı. Dışarı bakar bakmaz etrafın bembeyaz olduğunu gördü. Mevsimlerden kış, aylardan Aralıktı. Tako, kış mevsimini çok severdi. Çünkü kış demek, lapa lapa kar ve kartopu oynamak demekti. Bütün yavru pandalar gibi oda kar ile oynamayı çok seviyordu.

Tako’nun annesi Nana “Haydi herkes kahvaltıya” diye seslendi. Tako hemen mutfağa geldi ve sandalyesine oturdu. Heyecandan yerinde duramıyordu. Bir an önce dışarı çıkıp, kendini bembeyaz karların zerine atmak istiyordu. Tako annesine “Anneciğim, kahvaltıdan sonra dışarı çıkabilir miyim?” diye sordu. Annesi “Takocuğum, tabi ki çıkabilirsin ama üstünü kalın giyinmek şartı ile. Bir de atkı ve şapkanı da unutmaman gerek” diye cevap verdi. Tako, kahvaltısını bitirdi. Annesi “Oğlum, atkı ve şapkanı unutma” demesine fırsat kalmadan Tako, kartopu oynamak için dışarıya koştu. Karlarda yuvarlandı, oyunlar oynadı. Artık yorulmaya başladı, birazda üşüyordu. Eve geri döndü ve içeri girer girmez uykuya daldı. Ertesi sabah uyandığında hem öksürüyor hemde boğazları acıyordu. Eyvah! Hasta olmuştu. Annesi odasına elinde ilaç ve ıhlamur ile girdi. “Günaydın Takocuğum, bak gördün mü? Atkı ve şapkanı almadan dışarı çıktığın için hasta oldun. Şimdi her yer bembeyaz kar ile doluyken sen evde oturacak ve dışarıya çıkamayacaksın.” dedi.

Hasta Olan Pandanın Masalı

Tako hem annesini üzdüğü için hemde arkadaşları dışarıdayken evde kaldığı için çok üzüldü. Annesinden özür diledi ve bir daha annesinin sözünden çıkmayacağına dair söz verdi.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Tembel Atın Masalı