Hilekar Boni’nin Masalı

Hilekar Boni’nin Masalı

Nisan 21, 2024 3 Yazar: Misafir Yazar

Bir varmış Bir yokmuş evvel Zaman içinde kalbur saman içinde develer tellal iken pireler berber iken sadece köpeklerin yaşadığı bir ada varmış. Bu adada tam 50 tane köpek yaşarmış. Köpekler yaşamlarını birbirleriyle yardımlaşarak ve destek olarak, her zaman çalışarak sürdürürlermiş. Fakat içlerinden biri hariç, o da köpek Boni imiş. Boni, bembeyaz tüyleri ve masmavi gözleri olan sevimli bir köpekmiş. Küçük köpek bu kadar tatlı görünmesine rağmen huyu pek iyi değilmiş. Çünkü Boni hilekar bir köpekmiş.

Günlerden bir gün köpekler aralarından en hızlı köpeği seçebilmek için bir yarışma düzenlemek istemişler. Yarışmayı kazanan köpek, adanın başkanı olarak seçilecekmiş. Bütün köpekler yarışma gününe kadar antrenman yapmışlar, yiyip içmelerine dikkat etmişler ama bizimkine gelecek olursak o hiç çalışmamış. Diğer köpekler çalışırken o hep yan gelip yatmış, arkadaşları diyet yaparken o hapur hupur yemek yiyormuş. Aradan günler geçmiş ve büyük gün gelip çatmış, bütün köpekler yarışma alanında toplanmış. Jüri olan köpek ise yarışmacıların hazır olduğunu görünce, bir iki üç diye bağırmış ve düdüğü çalmış, yarışma başlamış. Bütün yarışmacı köpekler ok gibi fırlamış ama Boni diğer köpeklerin arkasında kalmış ve daha ilk başta yorgunluktan dili aşağı sarkmış. O an aklına haince bir plan gelmiş “Şu çalıların arkasına saklanarak kestirmeden gitsem, sonra bir anda ortaya çıkıversem” diye düşünmüş ve planını uygulamaya karar vermiş. Kimsenin onu görüp görmediğinden emin olmak için etrafı incelemeye başlamış, emin olduğu bir anda gizlice çalıların arkasına gizlenmiş ve kestirmeden gitmiş. Diğer köpeklerin gelmesini beklemeye başlamış, bir iki tane köpek gelince çalıların arkasından fırlamış. Köpekler onun nereden geldiğini pek anlamamış ama koşmaktan vazgeçmemişler. Boni ise fazladan dinlenme zamanı kazandığı için gittikçe hızlanarak yarışı bitirmiş ve kazanan o olmuş, köpekler onun hile yatığının farkında olmadan Boni’yi tebrik etmişler. Boni’yi başkan seçmişler, hilekar köpek bu halinden çok mutluymuş. En güzel yemekler ona geliyor, ne isterse yerine geliyormuş. Boni bu durumdan çok mutluymuş ama bir gün olanlar olmuş ve adaya kalabalık bir tilki sürüsü saldırmış. Bütün köpekler çaresizlikten havlamaya, oradan oraya koşmaya başlamışlar, bu durumu fark eden Boni’nin aklına haince bir plan gelmiş. Tilkilere bakıp şöyle seslenmiş “Heeeey tilkiler, kolaysa beni yakalayın.” Tilkiler bu sözleri duyunca çok sinirlenmişler, Boni’yi kovalamaya başlamışlar. Arkadaşları Boni’yi etrafta göremeyince endişelenmişler, içlerinden biri “Boni’nin ya başına bir şey gelebilir hemen ona yardım etmeliyiz” demiş. Bir başka köpek “Evet, yardıma ihtiyacı olabilir” demiş ama diğer köpekler “Arkadaşlar, bu kadar endişelenmenize gerek yok, aramızda en hızlı olan o, tilkiler ona yetişememiştir.” demişler ve diğer köpeklerin içlerini ferahlatmışlar.

Hilekar Boni’nin Masalı

Fakat durum öyle olmamış ve tilkiler Boni’yi yakalamışlar ama hilekar Boni bir şekilde tilkilerden kurtulup diğer köpeklerin yanına geri dönmüş. Köpekler Boni’yi görünce sevinçten havlamaya başlamışlar. Boni yarışta hile yaptığını daha fazla içinde tutmak istememiş ve onlara hile yaptığını anlatıp, özür dilemiş. Köpekler önce Boni’ye çok kızmışlar ama daha sonra Boni’yi affetmişler. O günden sonra adada yarışmalar düzenlenmeye devam etmişler. Boni yarışmalara katılmış ama bu sefer hiç hile yapmamış. Kazanmak için elinden geleni yapmış. Bir daha hiç hile yapmamış ve mutluluk içinde yaşamaya devam etmişler masalda burada bitmiş.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Kedi ve Köpeğin Masalı

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.