Huysuz İhtiyar Hikayesi

Huysuz İhtiyar Hikayesi

Eylül 13, 2021 0 Yazar: Ezgi E.

Köyün birinde yaşayan yaşlı bir adam varmış. Hayatını yalnız sürdürür ve köyde ki hiç kimse ile konuşmazmış. Pazara gider alışverişini yapar yolda gördüğü kimseye selam vermezmiş. Hele de çocuk gördüğü yerden hemen uzaklaşır, çocukların bahçesinden meyve toplamalarına bile izin vermezmiş.

Günlerden bir gün sabahın erken saatlerinde bahçesinden gelen seslere uyanmış ve perdesini aralayıp dışarı bakmış. Köyde ki çocuklardan bir kaçı bahçesinde ki ağaçlara tırmanmış ve meyve topluyormuş. Bunu gören yaşlı adam hemen bastonu ile bahçeye çıkmış ve bütün çocukları kovmuş. Günler bu şekilde ilerliyor ve çocuklar yaşlı adamın bahçesine girmekten vazgeçmiyormuş. Yaşlı adam da çocukları kovmaktan asla bıkmıyormuş.

Aradan biraz zaman geçmiş ve yaşlı adam hastalanmış. Eli kolu kalkmayan yaşlı adam bütün yatıyor ve kendine yemek dahi yapamıyormuş. Bahçeye giren çocuklar ise bir kaç gün yaşlı adamın çıkıp onları kovmamasından dolayı meraklanmışlar. Cesaretlerini toplayıp yaşlı adamın kapısına kadar gelmişler. Kapıyı çalmışlar fakat açan kimse olmamış. Çocuklardan biri aralık olan camın köşesinden bakmış ve yaşlı adamın yatakta yattığını görmüş. Hemen arkadaşlarına haber vermiş ve camın açık olan yerinden içeri girmişler. Yaşlı adamın yanına giden çocuklar anca amca diye seslenmişler fakat cevap alamamışlar. Çocuklardan biri adamın alnına dokunmuş ve “Arkadaşlar huysuz ihtiyarın ateşi var. Aynısı kardeşimde olmuştu ve annem ona bir sürü ilaç vermişti. Hemen annelerimize söylemeliyiz” demiş. Çocuklar hemen evden çıkıp evlerine koşmuşlar. Gördüklerini anlatan çocuklar aileleri ile birlikte hemen huysuz ihtiyarın evine gelmişler. Bir aile hemen doktor çağırmış, bir aile hemen güzel çorba ve yemekler yapmış, diğer aile evi toplamış ve havalandırmış. Eve gelen doktor çok önemli bir şey olmadığını yaşlı adamın üşüttüğünü söylemiş. O gece yaşlı ihtiyarın yanında çocuklardan birinin babası kalmış. İlaçlarını içen yaşlı adam sabah gözlerini açmış ve bakmış evi tertemiz, mutfaktan güzel kokular geliyor, ilaçlar baş ucunda ne olduğunu anlamamış. O sıra çocuklar odaya girmiş ve nasılsın anca diye sormuşlar. Yaşlı adam ” Bana ne oldu? Sizin burda ne işiniz var? ” diye sormuş.  Çocuklar olanları yaşlı adama anlatmış ve köylünün yardım severliği karşısında yaşlı adam çok duygulanmış.

Huysuz İhtiyar Hikayesi

Köyde yaşayanlara selam vermediği için herkesten özür dilemiş, çocukları bahçesinden kovduğu için de çocuklardan özür dilemiş. “Bundan sonra bahçede ki bütün meyveler sizin çocuklar hangi ağaca isterseniz tırmana bilirsiniz. Ama çok dikkatli olmalısınız. Bu yaptınız iyilik bana çok büyük bir ders oldu. Kimse kimseden üstün değildir ve herkesin bir gün yardıma ihtiyacı olabilir.” demiş. Çocuklar huysuz ihtiyara sarılmış ve bu yardım sever davranışları için kendileri ve aileleri ile gurur duymuşlar.

Daha fazla çocuk hikayesi için Çocuk Hikayeleri kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Sihirli Ada Okul Gezisi