İyilik Eden İyilik Bulur Masalı

İyilik Eden İyilik Bulur Masalı

Aralık 20, 2022 0 Yazar: Uyku Masalları

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde; develer tellal iken, pireler berber iken gözlerden ırak bir ülkenin küçük bir köyünde bir genç kız, üvey annesi ve üvey kız kardeşiyle birlikte yaşarmış. Babası hayatını kaybeden bu genç kız, tıpkı külkedisi gibi üvey annesi ve üvey kardeşinden zulüm görür, sürekli haksızlığa uğrarmış. Üvey annesi ve üvey kardeşi, karın tokluğuna evin bütün işlerini ona yaptırırmış.

Ama gördüğü kötülüklere rağmen bu genç kız çok güzel ve çok merhametli bir kalbe sahipmiş. Günün birinde üvey annesi onu ormana, dağ çileği toplamaya göndermiş. Yanındaki sepetine de çıkın olarak sadece bir somun ekmek koymuş.

İyi kalpli genç kız orman yolunda üç cüceyle karşılaşmış. Cüceler genç kıza, karınlarının çok aç olduğunu, ona yiyecek bir şey verip veremeyeceğini sormuşlar. Genç kız hiç düşünmeden sepetindeki somunu çıkarıp cücelere vermiş. Bunun karşılığında cüceler genç kıza şöyle demiş;

Birinci cüce, “Bu yaptığın iyiliğin karşısında her geçen sene çok daha güzelleşeceksin.”
İkinci cüce, “Düşünmeden yaptığın bu iyilik, sana büyük bir zenginlik olarak geri dönecek.”
Üçüncü cüce, “Sen bize iyilik yaptın ve buna karşılık bir kralla evleneceksin.”

Genç kız çilekleri topladıktan sonra mutluluk içinde eve dönmüş. Kalbinde zerrece kötülük bulunmayan genç kız, başından geçenleri üvey annesine anlatmış. Üvey annesi bu işe çok bozulmuş. Ertesi gün kendi kızının eline de bir sepet ve bir somun vererek ormana yollamış. O da orman yolunda o üç cüceyle karşılaşmış. Cüceler ona da çok aç olduklarını ve kendilerine verebileceği bir yiyecek olup olmadığını sormuş. Kalbi kötülükten kararmış olan kız onları geri çevirmiş.

“Hayır! Size verebilecek hiçbir şeyim yok. Öksüz doyuran mıyım ben” demiş. Buna karşılık cüceler ona şunları söylemiş;

Birinci cüce, “Her geçen sene daha da çirkinleşeceksin.”
İkinci cüce, “Alnında iki adet boynuz çıkacak.”
Üçüncü cüce, “Sefalet içinde yaşayacaksın.”

İyilik Eden İyilik Bulur Masalı

Günler günleri, aylar ayları, yıllar yılları kovalamış. İyi kalpli güzel kız o kadar güzelleşmiş ki, bu güzelliği kıtalara yayılmış, dillere destan olmuş. Günün birinde onun güzelliğini duyan komşu ülkenin prensi, onu ormanda gizlice izlemiş ve görür görmez kalbinden vurulmuşa dönmüş. Aşık olduğu genç kızla evlenmeye karar vermiş.

Düğün günü genç kızın üvey annesi onu kilitlemiş ve yerine kendi kızını koymuş. Prens duvağı kaldırdığında boynuzlu ve çirkin bir kız görünce çok şaşırmış. Kötü kalpli kız o kadar çirkinmiş ki prens duvağı hemen tekrar kapatmış. O sırada sarayın penceresinden içeri giren bir güvercin prensin omzuna konmuş ve ona aşık olduğu güzel kızı, üvey annesinin hapsettiğini söylemiş. Kötü kalpli kadını ve çirkin kızını zindana attıran prens, kurtardığı güzeller güzeli kızla, kırk gün kırk gece süren bir düğünle evlenmiş ve sonsuza kadar mutlu yaşamışlar.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Papatyanın Masalı

Uyarlayan: Pedagog Ercüment Eşsiz

Uzun masal seven çocuklar için “Uzun Masallar” kategorimizi inceleyebilirsiniz.