Yaşlı Çift ve İkiz Kızları

Yaşlı Çift ve İkiz Kızları

Aralık 21, 2022 0 Yazar: Uyku Masalları

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde; develer tellal iken, pireler berber iken küçük bir kasabada yaşlı bir çift ikiz kızlarıyla birlikte yaşarmış. Bu yaşlı çiftin kızlarından biri uzaktaki bir başka kasabada yaşayan bir çiftçiyle, diğeri ise yine aynı kasabadan bir çömlekçiyle evlenmiş. Her ikisi de eşleriyle mutluluk ve huzur içinde yaşıyormuş.

Günün birinde yaşlı adam kızlarını ziyaret etmek istemiş. Kendisi gibi yaşlı eşeğiyle birlikte yola koyulmuş. Dereleri, tepeleri, ormanları aşmış ve sonunda kızlarının yaşadığı kasabaya varmış. Yaşlı adam çiftçiyle evlenen kızının evinde bir müddet kalmış. Kızı babasına tarlalarında yetiştirdikleri en taze sebzelerden çok güzel yemekler pişirmiş.

Yaşlı adam kızının evinden ayrılırken kızına kendisinden bir isteği olup olmadığını sormuş. Kız babasına, “Babacığım; işlerimiz çok güzel. Tarlalarımızda yetiştirdiğimiz sebzeler ve tahılları herkes çok seviyor. Allah’a bu bereketin devam etmesi için yağmur duası eder misin” demiş.

Yaşlı adam kızına, “Tabii ki ederim” demiş ve kızının evinden ayrılmış. Bu defa da çömlekçi ile evlenen kızının evine gitmiş. Öğle yemeğini diğer kızının evinde yiyen yaşlı adam, akşam yemeğini de çömlekçiyle evlenen kızının evinde yemiş ve sabah erkenden yola koyulmak için kızının evinde uyumuş.

Yaşlı Çift ve İkiz Kızları

Sabah evden çıkarken aynı soruyu bu kızına da sormuş;
“Kızım benden bir isteğin var mı?”
Kızı yaşlı adama, “Babacığım; işlerimiz çok güzel ve herkes yaptığımız çömlekleri çok beğeniyor. Ama daha çok çömleği kurutup satabilmemiz için güneşli günlerin uzun sürmesi gerekiyor. Allah’a yağmur yağdırmaması için dua eder misin” demiş.

Yaşlı adam önce şaşırmış ama kızının isteğini geri çevirmemek için ona da, “Tabii ki ederim” demiş. Yol boyunca kızları için nasıl dua edebileceğini düşünmüş ama bir çıkar yol bulamamış. Belki siz bulabilirsiniz; Yaşlı adam kızları için nasıl dua etmeli?

Uyarlayan: Pedagog Ercüment Eşsiz

Her gün yeni bir masal. Birbirinden güzel masallar için sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Okula Alışan Biricik'in Masalı