Kahraman Balık Masalı

Kahraman Balık Masalı

Kasım 15, 2023 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış, bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde denizin maviliklerinde yaşayan bir balık varmış. Bu balığın adı Sarıkanat mış. Sarıkanat’ın göz alıcı sarı rengi varmış. Yüzgeçleri parlak, gözleri zeytin gibiymiş. Herkes onun güzelliğine hayranmış. Sarıkanat sadece güzelliğiyle değil, zekasıyla da deniz sularında nam salmış.

Günlerden bir gün, denizin altında terslikler olmaya başlamış. Su ilk defa bu kadar bulanıkmış. Kumlar yerden kalkmış, sular git gel yapıyormuş. Herkes büyük bir sorun olduğunu anlamış ve evlerine kapanmış. Sarıkanat, kaçmakla sorunların çözülmeyeceğini biliyormuş o yüzden cesaretini toplayıp, bu soruna neden olan şeyi bulmaya karar vermiş. Uzunca yüzdükten sonra, büyük bir köpekbalığının, yerleşim yerine gelmek üzere olduğunu görmüş. Eğer, köpekbalığı balıkların yanına gelirse, hiçbir şey eskisi gibi olmayacakmış. Sarıkanat, düşünmüş taşınmış ve bu sorunu konuşarak çözmeye karar vermiş. Sarıkanat “Merhaba köpekbalığı, benim adım Sarıkanat?” demiş. Köpekbalığı şaşkınlıkla bakakalmış. Çünkü daha önce onunla kimse konuşmamış. “Merhaba, bende köpekbalığı. Sen benimle konuşan ilk canlısın, biraz şaşkınım” demiş. Sarıkanat, çok üzülmüş. “Neden seninle konuşmayayım ki? Sende bizim gibi bir hayvansın. Hem konuşmazsak nasıl anlaşacağız” demiş. Köpekbalığı bu duruma çok sevinmiş ve Sarıkanatla birlikte sohbet etmeye başlamışlar. Sarıkanat, köpekbalığının hızlı olmasından dolayı yaşadığı yerde sorunlar meydana geldiğini anlatmış. Köpekbalığı çok üzülmüş ve daha dikkatli olacağını söylemiş. Biraz daha sohbet ettikten sonra köpekbalığı kendi yaşadığı yere dönmeye karar vermiş ve Sarıkanat ile vedalşamış.

Kahraman Balık Masalı

Sarıkanat, deniz sakinlerinin yanına gidip olanları anlatmış ve tehlikenin kalktığını söylemiş. Hayvanların hepsi, huzura kavuşmuşlar. Köpekbalığının da yaşadıklarını anlatınca hepsi çok üzülmüş ve bir daha ki gelişinde onunla arkadaş olmaya karar vermişler. Sarıkanat, deniz altında kahraman olarak ilan edilmiş ve o günden sonra denizde barış ve huzur hakim olmuş. Masal da burada bitmiş.

Deniz ile ilgili masalları okumayı seviyorsanız Deniz Masalı kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Şehri Merak Eden Hayvanların Masalı