Kayıp Yavru Kedinin Masalı

Kayıp Yavru Kedinin Masalı

Ekim 9, 2021 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman için de bir kedi yaşarmış. Bu kedi hamileymiş ve günü gelince tam dört tane yavru doğurmuş. Bu yavrular annelerinin yanından hiç ayrılmazlarmış. Yavru kediler o kadar küçükmüş ki anne kedi de onları hiç yalnız bırakmazmış. Artık yavrular yavaş yavaş yürümeye başlamış ve anne kedi artık onlara yemek bulup getirmesi gerekiyormuş. Yavrularına bu durumu anlatan anne “Yarın sabah yemek aramak için yanınızdan ayrılacağım çocuklarım, siz sakın yuvadan ayrılmayın ve birbirinizi bırakmayın” demiş. Yavrular annelerine merak etmemesini ve rahatlıkla yemek aramaya gidebileceğini söylemiş.

Ertesi gün olmuş ve anne kedi yemek aramak için yuvadan ayrılmış. Yavru kediler anneleri gittikten sonra oyunlar oynamışlar, zıplamışlar, koşmuşlar ve en sonunda yorgunluktan uyuya kalmışlar. Ama aralarından bir yavru kedi uyumamış. Kardeşlerinin uyumasını fırsat bilmış ve dışarıda ki hayatı merak ettiği için sessizce yuvadan çıkmış. Yuvadan çıkınca çok şaşırmış, yerler de yapraklar, kuş sesleri, yoldan geçen arabalar ve daha bir sürü yabancı olduğu şeyler varmış. Yavru kedi öyle çok yürümüş ki çok yorulmuş artık eve dönmeye karar vermiş. Ama arkasına baktığında evden çok uzaklaştığını fark etmiş. İşin kötüsü eve nasıl döneceğini de bilmiyormuş. Korkudan ne yapacağını bilemeyen yavru kedi oradan oraya koşmaya başlamış. Bu sırada havada yavaşca kararıyormuş. Yavru kedi en sonunda bir ağacın altına geçip ağlamaya başlamış. Ağlama sesini duyan bir köpek yavru kediye doğru yaklamış. Kedi köpeği görünce çok korkmuş ama kaçacak halide kalmamış. “Ne olur bana bir şey yapma” diye yalvarmaya başlamış. Kedinin yanına gelen köpekde bir kaç ay önce doğum yapmış ve aynı büyüklükte yavrusu varmış. Köpek kedinin çok korktuğunu anlamış “Sana bir şey yapmayacağım korkma, annen nerede?” diye sormuş. Yavru kedi annesinin yemek aramak için evden ayrıldığını kendisinin de meraktan yuvadan çıktığını ve yuvasına dönemediğini anlatmış. Köpek kediye çok üzülmüş ama onun için ne yapabileceğini de bilmiyormuş. “En iyisi kimse sana zarar vermeden seni yuvana götürelim. her köpek benim gibi olmaz. Benim de senin gibi bir yavrum var ve sana zarar vermeye kıyamam” demiş. Yavru kedi köpeğin söyledikleri sözler karşısında çok sevinmiş. Hemen gidip köpeğin gıdısına yavaşmış ve sürtünmeye başlamış. Köpek annelik iç güdüsü ile kediyi ağzıyla tutup annesini aramaya başlamış. Çok fazla yol gitmişler ama ne kedinin yuvasını nede annesini bulamamışlar.

Anne kedide bu sırada eve dönmüş ve yavrusunu evde bulamayınca telaşla her yerde yavrusunu aramaya başlamış. Hava iyice kararmış ve anne köpek ile yavru kedi yorulmuş. “Saat çok geç oldu artık yavrumun yanına dönmeliyim, seni de burada bırakamam. Sende benimle gelmek ister misin?” diye sormuş. Yavru kedi “Evet isterim, lütfen beni yalnız bırakma” demiş. Anne köpek ile yavru kedi köpeklerin yuvasına doğru gitmeye başlamışlar. Biraz yürüdükten sonra köpeklerin yuvasına gelmişler. Yavru köpek annesini görünce koşarak sarılmış ve bir anda kediyi fark etmiş. “Anne bana arkadaş mı getirdin?” diye sormuş. Anne köpek “Evet oğlum bu kedi senin arkadaşın ona kimsenin zarar vermesine izin verme, annesini kaybetmiş ama en yakın zamanda onu annesine kavuşturacağım” demiş. Yavru köpek ile yavru kedi çok iyi arkadaş olup oyunlar oynamaya başlamışlar. Anne köpek de her yerde anne kediyi aramaya devam etmiş.

Kayıp Yavru Kedinin Masalı

Aradan günler geçmiş yavrular büyümeye başlamış. Anne kedi yavrusunu bulamamanın üzüntüsüyle onu her yerde aramaya devam etmiş ama bir türlü bulamamış. Anne köpek ise kediye de yavrusuna bakar gibi bakmış. Bir gün kedi ve köpek dışarıda her zaman yaptıkları gibi oynuyorlarmış. O sırada biraz uzakta oyun oynayan üç kedi görmüşler ve onların yanına gidip oynamak istemişler. Kedilere yaklaştıkların da köpeği gören kediler hırlamaya başlamışlar ve köpek “Benden korkmayın benim kardeşim de bir kedi” demiş ve kediyi yanına alarak yürümeye devam etmiş. Üç kedi köpeğin yanındaki kediyi görünce kaçmamışlar ama o sırada anneleri koşarak yanlarına gelmiş. Köpek anne kediye zarar vermemek için bir kaç adım geri gitmiş. O sırada kayıp kedi bir koku almış ve anne kediye doğru gitmeye başlamış. Bu koku çok tanıdıkmış sanki annesinin kokusu gibi. Yavru kedi “Anne” diye seslenmiş. Anne kedi o anda karşısında ki kedinin kaybolan kedisi olduğunu anlamış ve koşarak yavrusuna sarılmış. Diğer üç kardeş de hemen kayıp olan kardeşlerine sarılmışlar. Köpek ise onları izliyormuş. Kayıp kedi annesine başından geçen her şeyi anlatmış. Köpeğin ona annelik yaptığını yavru köpeğinde kardeşlik yaptığını anlatmış. Anne kedi, köpeklerin yavrusuna bakmasına çok sevinmiş, yavru köpekten onları annesinin yanına götürmesini istemiş. Köpek, anne kediyi ve diğer yavruları alıp annesinin yanına götürmüş. Anne köpek yuvanın kapısında onları görünce çok şaşırmış. Kayıp kedi hemen koşup anne köpeğe sarılmış ve annesini bulduklarını anlatmış. Anne köpek bu duruma çok sevinmiş. Anne kedi de bu zamana kadar yavrusuna baktığı için anne köpeğe çok teşekkür etmiş. Kedi ailesi ve köpek ailesi artık çok huzurluymuş ve her fırsatta birbirleri ile görüşmeye başlamışlar.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Yaramaz Cimtopuk'un Masalı

Daha pek çok güzel masallar için sitemizi ve sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın 🙂