Kedi Lia ve Zürafa Mina’nın Arkadaşlığı Masalı

Kedi Lia ve Zürafa Mina’nın Arkadaşlığı Masalı

Mart 1, 2023 0 Yazar: Misafir Yazar

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde birçok hayvanın aynı yerde yaşadığı bir orman varmış. Bu ormanın içinde diğer hayvanlardan oldukça uzun olan bir zürafa varmış. Zürafanın adı da Mina imiş. Ormanda Mina dan başka zürafa yokmuş. Bu yüzden bütün hayvanlar Mina dan uzak duruyor, onunla arkadaş olmuyorlarmış.

Mina bu duruma çok üzülse de onu hiç yalnız bırakmayan bir arkadaşı varmış. O arkadaşının adı da Lia imiş. Lia bir kediymiş. Ormanda ki hayvanların Mina’yı dışlamasına da çok kızıyor çok üzülüyormuş. Kedi Lia Mina’nın asla üzülmesine izin vermez hep onu mutlu edermiş. Günlerden bir gün Mina, Lia’nın yanına gelmiş ve Lia arkadaşının üzgün olduğunu görünce: “Neden üzgünsün Mina?” diye sormuş. Lia: “Ormanda yürürken karşına birkaç hayvan çıktı ve benimle dalga geçmeye başladılar. Neden benim boyum bu kadar uzun? Neden bende normal hayvanlar gibi değilim?” demiş. Lia arkadaşının bu haline çok üzülmüş, diğer hayvanlarda çok sinirlenmiş. Lia arkadaşına: “Sen bir zürafasın Mina, tabi ki de boyun uzun olacak. Bunun için üzülmene gerek yok. Hem başkaları ne derse desin, kimsenin seninle dalga geçmesine izin verme” demiş. Mina arkadaşına hak vermiş ama yine de kalbinin bir yeri kırıkmış.

Kedi Lia ve Zürafa Mina’nın Arkadaşlığı Masalı

Lia, ertesi gün en yakın arkadaşı ile dalga geçen hayvanların yanına gitmiş ve onları uyarmış. “Bu yaptığınız hiç doğru değil. Sizin bu şekilde dalga geçmeniz Mina’yı çok üzüyor. Hem o sizin dış görünüşünüz ile dalga geçiyor mu? Hepinizin dış görünüşü birbirinden farklı. Önce aynaya bakın ve Mina ile öyle dalga geçin” demiş. Bütün hayvanlar Lia’nın konuşmasından sonra hatalarını anlamış ve Mina dan özür dilemiş. Mina da arkadaşlarını affetmiş. O günden sonra tüm orman Mina ile çok iyi anlaşıyormuş ve Mina’yı çok seviyorlarmış. Mina’da orman halkıda bu durumdan artık çok mutlularmış ve güzelce yaşayıp gitmişler.

Masal okumayı seviyor ama uzun masal okumak istemiyorsanız Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Kedi, Köpek ve Tavşan Masalı