Kekik, Tarçın ve Cikcik’in Masalı

Kekik, Tarçın ve Cikcik’in Masalı

Ocak 6, 2023 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde yüzyıllardır düşman olarak bilinenlerin aksine birbirine sıkıca, kalben bağlı olan bir kedi birde köpek varmış. Kedinin adı Tarçın Köpeğin adı ise Kekik miş.

Kekik ve Tarçın farklı zamanlarda bu eve gelip yaşamaya başlamışlar. İlk zamanlarda pek anlaşamasalar da zamanla birbirlerine alışmışlar ve sorun çıkarmadan aynı yerde kalmayı başarmışlar. Günlerden bir gün Tarçın Kekik’in sahipleri eve bir kuş getirmiş. Bu kuşa da Cikcik demeye başlamışlar. Cikcik Kekik’in pek dikkatini çekmese de Tarçın’ın tek ilgi odağı olmuş. Tarçın sürekli Cikcik’in kafesini gözlemeye başlamış, yuvasından çıkmasını dört gözle bekliyormuş. Cikcik ise Tarçın’a dik dik bakıyor “Bu kafesten asla çıkmayacağım” diyormuş. Kekik ise “Üzülme senin varlığına o da alışacak” diyormuş. Bir süre üç hayvan evde bu şekilde yaşamaya başlamış. Ama Cikcik artık kafeste çok sıkılmış. Sahipleri yuvanın kapısını açsa da Cikcik hiç çıkmaya yeltenmiyormuş. Bunu fark eden Kekik, Tarçın’a çok kızmış. “Tarçın kuşu rahat bırakmalısın. Sen bu eve geldiğinde bende sana, senin kuşa davrandığın gibi davranmıştım. Ve bu davranışım seni çok üzmüştü. Evin içinde korkarak yaşıyordun. Hatırlamıyor musun?” diye söylenmeye başlamış. Tarçın bir an kendisinin yaşadıklarını düşünmeye başlamış. “Sanırım haklısın. Bende çok tedirgindim. Su içmeye, yemek yemeğe bile çekiniyordum.” demiş. Bunun üzerine Kekik “Eee o zaman neden yaşadıklarının aynısını bu kuşa yaşatıyorsun. Yaptığın gerçekten ayıp. En azından ben sana birkaç gün kötü davranmıştım. Sen günlerden Cikcik’e kötü davranıyorsun” demiş.

Kekik, Tarçın ve Cikcik’in Masalı

Tarçın o an hata yaptığını anlamış. Kendisi özgür ama Cikcik yuvasından çıkamıyormuş. Hemen gidip kafesin yanında konuşmaya başlamış. “Cikcik senden çok özür dilerim. Dilediğin gibi çıkabilirsin. Sana asla zarar vermeyeceğim” demiş. Cikcik “Sana nasıl inanabilirim ki?” diye sormuş. Kekik “Korkma bende yanındayım, eğer sana zarar vermeye kalkarsa ben seni korurum” demiş. Cikcik “Tamam o zaman” deyip dışarı çıkmış ve Tarçın kuşa hiç dokunmamış. O günden itibaren üç hayvan sıkı dost olmuşlar. Bunu gören sahipleri de çok mutlu olmuş. Masal da burada bitmiş.

Uzun masal okumak istiyorsanız Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Minik Zebra Zuzu'nun Masalı