Kardeş Perilerin Masalı

Kardeş Perilerin Masalı

Ocak 6, 2023 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde uzak diyarlarda yaşayan periler varmış. Bu periler günlerini iyilik yaparak geçirir, insanlara sürekli yardım ederlermiş. Tabi içlerinden birisi hariç bu da kötü kalpli olan peri Aron muş. Aron yardım etmeyi sevmez, insanları daha çok birbirine düşürürmüş. Aron’un birde kardeşi varmış. Kardeşinin adı da İron muş. İron ise kardeşinin aksine ülkede ki en iyi kalpli periymiş.

Günlerden bir gün Aron ve İron periler ülkesinde gezinmeye çıkmışlar. Ülkenin en güzel yeri olan ormana gitmişler ve orada meyveler yemiş, hayvanlarla oyunlar oynamışlar. İki kardeş oldukları yerden epeyce uzaklaşmışlar ve karşılarına bir mağara çıkmış. Aron hemen mağaranın içine girmiş İron ise bunun doğru olmadığını söylemiş. Fakat Aron onu dinlememiş mağarada dolaşmaya başlamış. İron da kardeşini yalnız bırakmak istemediği için mecbur peşinden gitmiş. Bu mağaranın içi elmaslar, inciler, pırlantalar değerli taşlar varmış. Aron ve İron gözlerine inanamamışlar, her yer ışıl ışıl parlıyormuş. Aron hemen pırlantalara dokunmuş, kolyeleri boynuna yüzükleri parmaklarına takmış. İron hemen kardeşine “Onlara dokunma Aron, onlar bizim değil. Çıkar onları hemen” demiş. Aron ise alaylı bir şekilde gülmüş. “Aman İron baksana sahibi yok işte artık hepsi bizim. Al sende tak birkaç tane” demiş. İron kardeşine çok sinirlenmiş ve mağaradan çıkıp bu hazinenin sahibini aramaya başlamış. Aron ise parmaklarını, kollarını, boynunu doldurup çıkmış mağaradan. İron aramalarının sonucunda mağarada ki hazinenin sahibini bulmuş ve onu mağaraya götürmüş. Bu hazinenin sahibi Kraliçe periymiş ve perilerini denemek için hazinesinden bir kısmını mağaraya koymuş. Bunu bulan peri kardeşlerden Aron hepsini sahiplense de İron kendisinin olmayan hiçbir şeye dokunmamış.

Kardeş Perilerin Masalı

Kraliçe İron’u tebrik edip ona hazinesinden bir parça vermiş. Aron’u yakalayıp ona da büyük bir ceza vermiş. Bu ceza da sihir güçlerini elinden alıp normal bir insan gibi bir hafta yaşama cezasıymış. Aron bu bir haftanın sonunda yanlış yaptığını anlamış ve bir daha kendisinin olmayan hiçbir şeye asla ellememiş. Artık o da diğer periler gibi sadece iyilik yapmaya başlamış. Masal da burada bitmiş.

Uzun masal okumayı seviyorsanız Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Kedi ve Köpeğin Masalı