Kelebek Simli’nin Masalı

Kelebek Simli’nin Masalı

Mart 3, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde minik bir kelebek varmış. Kanatlarının simli, ışıl ışıl oluşundan dolayı herkes ona Simli dermiş. Simli, kışları çok üşüyen yazları çok seven bir kelebekmiş. Ağaçların dallarında gezer, rengarenk çiçeklere konar, kırlarda dilediği gibi uçarmış. Ama kış gelince evine sığınır, ilkbahar gelene kadar kafasını dışarı çıkarmazmış.

Yazın son günleriymiş ve sonbahar yavaş yavaş Simli’yi üşütmeye başlamış. Sonbahar da az da olsa Simli dışarı çıkabiliyor ve en sevdiği kırlarda uça biliyormuş. Ama artık sonbahar bitmiş ve Simli’yi üşüten Kış ayı gelmiş. Simli evden çıkamıyor ve pencerenin ardından, özgürce uçtuğu kırlara bakıyormuş. Bir gün kapı çalmış ve yalnızlığına ortak olacak arı arkadaşı gelmiş. Simli kapıyı açınca çok sevinmiş. Çünkü bu soğuklarda kanatlı hayvanlar dışarı pek çıkamıyormuş. Arı “Merhaba Simli, beni içeri alır mısın? Çok üşüdüm.” demiş. Simli “Tabi, tabi gel, daha fazla üşüme” demiş. Arının evi çıkan rüzgarda hasar görmüş ve evi bir türlü ısınmıyormuş. Onu bir tek Simli’nin anlayacağını düşünmüş ve arkadaşına gelmiş. Simli olanları duyunca çok üzülmüş ve arkadaşına “İstediğin kadar burada kalabilirsin” demiş. İki arkadaş mutlu mesut günlerini geçirmeye başlamışlar. Bir kaç gün sonra Simli’nin kapısı tekrar çalınmış ve bu kez gelen uçuç böceği imiş. Uçuç böceğinin de aynı Arı gibi evi ısınmıyor ve küçük böcek çok üşüyormuş. Simli arkadaşına bizimle kalabilirsin demiş ve üç arkadaş birlikte kışı geçirmeye başlamışlar. Daha sonra onlara, tırtıl, ağustos böceği ve çekirge katılmış. Simli o kış evde yalnız kalmadığı için çok mutluymuş. Arkadaşları da Simli’ye sürekli teşekkür ediyormuş. Bu soğuk günlerde ihtiyacı olan herkese yardım etmiş ve bütün arkadaşları ona minnettarmış.

Kelebek Simli’nin Masalı

Kış bitmiş ve sonunda ilkbahar yüzünü göstermeye başlamış. Simli ve arkadaşları özgürce kırlara, ağaçlara, gökyüzüne koşmuşlar. Şimdi sıra küçük hayvanların keyif yapmasındaymış. Simli de arkadaşları evlerine döndüğü için biraz üzgünmüş ama kendisi de dışarı çıkabildiği için çok mutluymuş. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Deniz Kızının Masalı