Yalan Söyleyen Tilkinin Masalı

Yalan Söyleyen Tilkinin Masalı

Mart 2, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde okula gitmek istemeyen bir tilki varmış. Bu tilkinin adı Kızıl mış. Kızıl okula gitmeyi, ders çalışmayı ve ödev yapmayı hiç sevmiyormuş. Her gün zar zor yataktan kalkıyor, mutsuz bir şekilde okula gidiyormuş.

Günlerden bir gün Kızıl okula gitmek istemediğini annesine söylemiş. Ama annesi bunun mümkün olmadığını, keyiften okula gitmemenin doğru olmadığını söylemiş. Kızıl mecbur bir şekilde okula gitmiş. Okula gitmiş gitmesine ama yolda hep düşünmüş. “Acaba ne olursa okula gitmem” demiş içinden sonra aklına bir fikir gelmiş. Annesine hasta olduğunu söylemek. Ertesi sabah Kızıl annesine hasta olduğunu ve boğazlarının ağrıdığını söylemiş. Anne tilki hemen oğluna inanmış ve onu iyileştirmek için ilaçlar, yemekler hazırlamış. Kızıl da hasta numarası yapmaya devam etmiş. Anne tilki sürekli gidip yavrusunun ateşini ölçmüş ama ateşi normalmiş. Boğazlarım acıyor dediği için boğazlarına bakmış ama hiç yara yokmuş. Ertesi gün olduğunda Kızıl bu sefer de başım ağrıyor demiş ve okula gitmek istememiş. Annesi yavrusunu düşünerek “Peki” demiş. Ama Kızıl annesini yine kandırmış. Bu hastalık numarası 3-4 gün sürmüş. Anne tilki en sonunda Kızıl’ın doğru söylemediğini anlamış ve Kızıl’a çok kızmış. Kızıl’ı hemen hazırlayıp okula göndermiş.

Yalan Söyleyen Tilkinin Masalı

Bir kaç gün sonra Kızıl gerçekten hasta olmuş. Hali yokmuş, ateşi çıkmış ve öksürmeye başlamış. Annesinin yanına gittiğinde annesi bu sefer ona inanmamış. Yavru tilkiyi hasta şekilde okula göndermiş. Kızıl okuldan döndüğünde yalan söylemediğini gerçekten hasta olduğunu söylemiş. Fakat anne tilki, yavrusuna inanmamış ve doktor çağırmış. Gelen doktorda Kızıl’ın hasta olduğunu söylemiş. Anne tilki o zaman yavrusuna inanmamış. Kızıl bir kaç gün önce annesine yalan söylediği için çok pişman olmuş. Bir daha asla kimseye yalan söylememiş. Masal da burada bitmiş.

Kısa masal okumayı seviyorsanız Kısa Masallar kategorimizden bir çok masala ulaşabilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Melo ve Ayıların Masalı