Keloğlan, Nasreddin Hoca ve Eşeği Masalı

Keloğlan, Nasreddin Hoca ve Eşeği Masalı

Aralık 19, 2023 0 Yazar: Misafir Yazar

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde Keloğlan, Nasreddin Hoca ve eşeği varmış. Keloğlan, Nasrettin Hoca ve birbirinden şakacı eşeği bir araya gelip birlikte pazarda turşu satmaya karar vermişler. Yola çıktıklarında eşeğin sırtında turşu dolu sepetleri taşıyorlarmış.

Yolda giderken, karşılarına çıkan bir köyde yaşlı bir kadın yardım istemiş. Keloğlan hemen sepetteki turşulardan birkaçını alıp kadına uzatmış. Nasrettin Hoca da cebinden bir miktar para çıkararak kadına vermiş. Eşek ise nazlı nazlı kuyruğunu sallayarak yardım ettiğini düşünmüş. Pazarda turşularını satmaya başladıklarında, bir tane satıcılarla rekabet etmeye çalışan genç bir çocuk gelmiş. Turşuları satın almak istediğini söylemiş, ancak cebinde yeterli para yokmuş. Keloğlan, Nasrettin Hoca ve eşeği bir an duraksamış. Nasrettin Hoca, çocuğa gülümsemiş ve “Endişelenme, yardımseverlik her zaman kazanır,” demiş. Keloğlan hemen bir miktar turşuyu çocuğa hediye etmiş, eşek ise nazikçe başını sallayarak onaylamış. Çocuk sevinçle ayrıldıktan sonra, pazara gelen diğer insanlar gördükleri yardımseverlik karşısında çok etkilenmişler. Turşu satıcıları, Keloğlan, Nasrettin Hoca ve eşeğin yardımseverliğini övgüyle karşılamışlar. Satışları artmış ve herkes mutlu bir şekilde pazardan ayrılmış.

Keloğlan, Nasreddin Hoca ve Eşeği Masalı

O günden sonra, Keloğlan, Nasrettin Hoca ve eşeği pazarda sadece sattıkları turşu ile değil, birbirlerine olan yardımlarıyla da meşhur olmuşlar. Yardımseverlikleri sayesinde, birlikte geçirdikleri her an daha anlamlı ve mutlu bir hale gelmiş. Ve masal da burada bitmiş.

Yardımseverlik masalları okumayı seviyorsanız linke tıklayıp bir çok yardımseverlik masalına ulaşabilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Papatya ve Gülün Masalı