Örümcek Adam ve Yeşil Parmak’ın Masalı

Örümcek Adam ve Yeşil Parmak’ın Masalı

Aralık 20, 2023 5 Yazar: Misafir Yazar

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman dışında ; çok eski bir zamanda yaşayan  iyi niyetli bir örümcek adam ve bir de kötülük seven yeşil parmak varmış.

Çok eski bir kasabada insanlar yaşarmış ve örümcek adam zor durumda olanlara yardım edermiş. Örümcek adam, karşıdan karşıya geçerken yaşlı birini gördüğü zaman, hemen koluna girip yardım edermiş yada bir teyze pazar alışverişinde elleri dolu olduğunda örümcek adam teyzenin elinde ki poşetleri eve götürmeye yardım edermiş. Örümcek adamın aksine, insanlarla dalga geçen, yardıma ihtiyacı olup görmezden gelen bir yeşil parmak varmış. Yeşil parmak, arkadaşlarına sürekli takma isim takarak dalga geçermiş. Onunla aynı kasabada yaşayanlar rahatsız olmuşlar ve örümcek adama bu durumu anlatmışlar. Örümcek adam da kasaba halkına; beraber plan yapalım ve yeşil parmağı kötü huylarından vazgeçirmeye çalışalım diyerek plan yapmaya başlamışlar. Örümcek adam ve kasaba halkı ne yaptılarsa bir türlü yeşil parmak kötü huylarından vazgeçmemiş. Bir gün yeşil parmak çok hasta olmuş ve evden dışarı bir kaç gün çıkamamış. Kasaba halkı ise yeşil parmağı sokaklarda göremeyince örümcek adama gidip, “kaç zamandır yeşil parmak dışarda göremiyoruz acaba başına bir şey mi geldi?” diye sormuşlar. Örümcek adam ve kasaba halkı hep beraber yeşil parmağın evine gitmişler, bir de ne görsünler halsiz bir şekilde yatak da yatıyormuş. Örümcek adam, yeşil parmağa “Seni çok merak ettik, bir şey mi oldu diye seni görmeye geldik” demiş. Yeşil parmak da; “Ben size hep kötülük yaptım, takma adlar taktım, alay ettim, kimseye yardımcı olmadım, neden bana yardıma geldiniz?” diye sormuş. Örümcek adam da “Sen bizim kasabamızda yaşayan komşumuzsun, başına bir şey gelse üzülürüz, o yüzden şimdi seni hastaneye götürmek istiyoruz, sana bir de sıcak  çorba pişirelim sanırım kaç gündür yemek yememişsindir.” Demişler.

Örümcek Adam ve Yeşil Parmak’ın Masalı

Yeşil parmak  çok etkilenmiş ve “Bir daha asla kimseye kötü söz söylemeyeceğim, kimseye takma isim takarak dalga geçmeyeceğim, ben de yardıma ihtiyacı olanlara yardım edeceğim” demiş. Örümcek adam, Yeşil parmak ve Kasaba halkı hep beraber mutlu bir şekilde yaşamışlar. Bu masalda burada bitmiş.

Yardımseverlik masalı okumayı seviyorsanız Yardımseverlik Masalları kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Liya ve Miya'nın Masalı