Kendine Güvenmeyi Öğrenme Hikayesi

Kendine Güvenmeyi Öğrenme Hikayesi

Eylül 3, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Duygu annesinin ve babasının yanından hiç ayrılmayan, evlerinin bahçesine bile tek başına çıkamayan bir kız çocuğuymuş. Artık 10 yaşında olan Duygu bazı şeyleri kendi yapması gerektiğinin arkındaymış ama bir türlü cesaret edemiyormuş. Annesi ve babası onu bu konuda teşvik etse de Duygu ağlayarak onların yardımını kabul etmiyormuş. Annesi ve babası artık bu duruma el atmaya karar vermişler çünkü Duygu tek başına evlerinin arkasında ki bakkala gidebilir, bahçelerine çıkabilir ve daha bir çok konuda tek başına hareket edebilirmiş.

Günlerden bir gün Duygu, annesi ve babası kahvaltı yaparken gün içinde yapılması gereken işleri konuşmaya başlamışlar. Annesi “Bugün kışın yememiz için bir kaç erzak hazırlayacağım” demiş. Baba da “Bende kileri temizleyeyim ve yapacağın konserveler için yer açayım” demiş. Duygu ise sessiz sessiz otururken annesi “Duygu sende benim için anneannene gidip rendeyi alır mısın?” diye sormuş. Duygu tek başına anneannesine gidemeyeceğini söylemiş fakat annesi gitmesi konusunda ısrar etmiş. Cesaretini toplayan Duygu giyinmiş ve evden çıkmış. Anneannesi evlerine çok yakın bir yerde oturuyormuş bu yüzünden tek başına yürüyerek oraya gidebilirmiş. Duygu yürümeye başlamış ve karşısında küçük bir köpek çıkmış, onu sevmiş yoluna devam etmiş. Biraz daha ilerlediğinde komşu teyzesi ile karşılaşmış ve onunla da ayak üstü konuşup yola devam etmiş. Etrafta ki çiçekleri, ağaçları incelerken birde bakmış anneannesinin evine gelmiş. Zaten anneannesi de onu kapıda bekliyormuş. Duygu poşeti almış ve eve dönmek için yola koyulmuş. Kendisinde bu cesareti bulduğu için çok mutluymuş. Artık büyüdüğünü ve kendi başına bir şeyler başarabildiğini görmek Duygu’ya moral olmuş.

Kendine Güvenmeyi Öğrenme Hikayesi

Bunları düşünürken birde bakmış ki bahçe kapısına gelmiş bile. Hemen içeri girmiş ve rendeyi annesine vermiş. Annesi “Aferin benim kızıma, bunu başarabileceğini biliyordum. Yeter ki kendine güven” demiş. Duygu annesine sarılmış ve erzak yapmak için bile annesine yardım etmiş. O günden sonra da 10 yaşında bir çocuğun yapabildiği her şeyi yapmaya, kendine güvenmeye başlamış. Bu hikayede burada bitmiş.

Daha fazla hikaye okumak isterseniz Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Şımarık Demir'in Hikayesi