Kendini Beğenmiş Kuzunun Masalı

Kendini Beğenmiş Kuzunun Masalı

Ağustos 23, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde kocaman çitlerin arkasında bir çiftlik varmış. Bu çiftlikte, kuzular, koyunlar, inekler, boğalar, tavuklar ve ördekler yaşarmış. Hepsi neşe içinde yaşıyorlarmış sadece aralarından bir kuzu çiftlikte ki huzuru sürekli bozuyormuş. Çünkü kendisini orada yaşayan diğer hayvanlar üstün ve güzel görüyormuş.

Günlerden bir gün çiftlik sahibi kuzuları ve koyunları alarak çimlere gitmiş. Orala hayvanlarının güzel otlar yemesini istiyormuş. Çiftçi hayvanları çimlerde otlamaları için bırakmış kendisi de bir ağacın altında uykuya dalmış. Kendini beğenmiş kuzu ise çimlerin üzerinde geziyormuş ve bütün hayvanlara laf atıyormuş. “Baksanıza ben ne kadar güzelim, benim tüylerim hepinizden daha güzel” diyerek otlayan hayvanları kızdırmaya başlamış. Koyunlar yinede kuzuya aldırış etmemiş ve o yokmuş gibi davranmışlar. Kuzu hala yünlerinin ne kadar güzel olduğunu anlatırken bir ses duymuşlar, bu ses bir kurt sesiymiş. Kuzular ve koyunlar kurda yakalanmamak için kaçmaya başlamışlar. Tabi kendini beğenmiş kuzu güzelliğini övmekten koşmayı tam öğrenememiş. Hayvanların hepsinden yavaşmış. Kendini beğenmiş kuzunun yakalanacağını anlayan koyunlar kurdun dikkatini dağıtmaya çalışmışlar. Bir çoğu çiftliğe gelmiş ve sıra kendini beğenmiş kuzuya gelmiş. Tam tellerden atlamış ve bütün yünleri tellere takılmış, üzerinde bir tek tüy kalmamış.

Kendini Beğenmiş Kuzunun Masalı

Kuzu ve diğer hayvanlar kurda yakalanmadan çiftliklerine dönmüşler. Hepsi bir köşe oturmuş ve rahat nefes almaya başlamış. o sırada kendini beğenmiş kuzu ortalığa çıkmış. Bütün tüyleri döküldüğü için eski halinden eser yokmuş. Koyunlardan biri “Gördün mü kuzucuk önemli olan güzellik değilmiş. Biz olmasaydık kurda yem olacaktın” demiş. Kuzu “Haklısınız ben kendime olan hayranlığım yüzünden öğrenmem gerekenleri öğrenmedim, çok pişmanım. Şimdi zaten eski halimden eser kalmadı” demiş. Kuzunun üzüldüğünü gören hayvanlar onu teselli etmişler. Güzelliğin gelip geçici olduğu söyleyip, küçük kuzuyu rahatlatmışlar. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Ormanı Kurtarma Masalı