Süslü Kokarcanın Masalı

Süslü Kokarcanın Masalı

Ağustos 22, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın birinde Süslü adında bir kokarca varmış. Kokarca o kadar süslüymüş ki, her gün makyaj yapar, boğulurcasına parfüm sıkarmış. Çünkü kokusunun kötü olmasın dolayı kimsenin onunla arkadaşlık etmeyeceğini düşünür, kendisini bu şekilde kamufle edermiş.

Günlerden bir gün Süslü giyinmiş, kuşanmış, güzel kokularını sıkmış ve ormana yürüyüşe çıkmış. Yolda bir kaç arkadaşıyla karşılaşmış ayak üstü sohbet etmiş. Onlarla vedalaşmış ve yola koyulmuş biraz ileriye gidince çantasını evde unuttuğunu hatırlamış ve hemen geri dönmüş. Bu sefer yolda tekrar arkadaşları ile karşılaşmış. Bu arkadaşları ile az önce konuşmuş, tam onlara yaklaşmış ki kendi hakkında konuştuklarını duymuş. Süslü’nün ne kadar süslü olduğunu, parfüm kokusundan yanına yaklaşılmayacağını konuşuyorlarmış. Süslü, arkadaşlarının kendi hakkında düşüncelerini duyunca çok üzülmüş hemen evine gitmiş. Günlerce, haftalarca evinden çıkmamış. En yakın arkadaşı sincap kapısını geliyormuş ama Süslü kapıyı hiç açmıyormuş. Bir gün sincap yine Süslü’nün kapısını çalmış ama kapı yine açılmamış. Bunun üzerine sincap kapının önüne oturmuş “Açana kadar buradan gitmiyorum” demiş. Sincap kapının önünde en az iki saat beklemiş, Süslü daha fazla dayanamamış ve kapıyı açmış “Lütfen git buradan parfüm sıkmadım” demiş. “Parfüm sıkıp sıkmaman benim için önemli değil ki, sen benim arkadaşımsın ben seni her halinle seviyorum” demiş sincap. Süslü “Ama diğerleri senin gibi düşünmüyor, beni hiç bir halimle sevmiyorlar. Geçen gün onları konuşurlarken duydum, benim çok süslü olduğumu ve çok parfüm koktuğumu konuşup gülüşüyorlardı. Halbuki ben onlar için parfüm sıkıyordum, kokumdan rahatsız olmasınlar diye” arkadaşına içini dökmüş. “Bak Süslü sen kimseye kendini beğendirmek zorunda değilsin, herkes seni olduğun gibi kabul etsin. Etmiyorlarsa onlar için kendinden ödün vermemelisin. Sen bir kokarcasın, seninle arkadaşlık yapanlar zaten bunun farkında. O yüzden kendini değiştirmeye, kokunu yok etmeye çalışma. Olduğun gibi ol, o zaman gerçek arkadaşlığı anlarsın” demiş. Süslü arkadaşının söylediklerine hak vermiş, bugüne kadar kokusunu yok etmeye çalıştığı için çok pişman olmuş.

Süslü Kokarcanın Masalı

O günden sonra olduğu gibi olmaya karar vermiş. İçinden geldiği zaman süslenmiş ve bir daha o boğucu parfümlerden hiç sıkmamış. Zaten o da parfümlerin kokusunu hiç sevmiyormuş. Süslü, artık kendisini hiç değiştirmiyor olduğu gibi yaşıyormuş. En yakın arkadaşı sincap onun hep yanındaymış. Ormanda ki diğer hayvanlarda onun bu haline alışmış ve böyle daha iyi göründüğünü söylüyormuş. Onun arkasından konuşan hayvanlarla da bir daha hiç görüşmemiş, masal da burada bitmiş.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Kendini Sevmeyen Dairenin Masalı