Kibirli Mine’nin Hikayesi

Kibirli Mine’nin Hikayesi

Mayıs 25, 2023 0 Yazar: Ezgi E.

Zamanın birinde güzel bir şehirde yaşayan genç bir kız varmış. Bu kızın adı Mine imiş. Mine kendisini çok güzel gören, diğer insanlardan farklı olduğunu düşünen, hisseden bir kızmış. Bu tavrı mahalleli tarafından pek hoş karşılanmazmış. Herkes onun kibirli halinden sıkılmış ve ona bir ders vermek istemişler. Ama yine de onu kırmadan yapmak istemişler.

Günlerden bir gün şehirde bir yarışma düzenlemeye karar verilmiş. Yarışmanın konusu yetenekmiş. Herkes ne yeteneği varsa onu gösterecekmiş. Kimisi ördüğü battaniyeyi, boyadığı camı, yaptığı yemekleri, dizdiği boncukları, ektiği sebzeleri getirecekmiş. Bir hafta boyunca bütün insanlar ellerinden geleni yapmaya başlamışlar. Mine ise hiçbir şeyle uğraşmak istememiş. Çünkü tek yeteneğinin güzelliği olduğunu düşünüyormuş. Mine güzelliğin bir yetenek olmadığını daha bilmiyormuş. Gel zaman git zaman yarışma günü gelip çatmış ve herkes ürünlerini pazar yerine getirmiş. Jüri tek tek insanların yaptıklarına bakıp karar verecekmiş. Getirilen tüm ürünler göz kamaştırıyormuş. Harika renkte battaniyeler, kolyeler, kocaman büyütülen sebzeleri cama çiziler resimler, tuvale çizilen resimler gibi bir çok ürün insanların beğenisini toplamış. Fakat sıra Mine’ye geldiğinde önünde hiçbir ürün yokmuş. Jüri; “Sen hangi yeteneğini sergileyeceksin?” diye sormuş. Mine ise; “Benim güzelliğim yeter başka bir yeteneğe gerek yok” demiş. Bunu duyan jüri çok şaşırmış. İçlerinden biri “Kendince haklı olabilirsin ama güzellik bir yetenek değildir. Dans edebiliyor, resim çizebiliyor yada herhangi bir ürün sergileyebiliyorsan yeteneğin vardır. Güzellik kavramı herkes için farklıdır. Üzgünüm ama yarışmadan diskalifiye edildin” demiş.

Kibirli Mine’nin Hikayesi

Mine duydukları karşısında şaşkınlık içinde kalmış. Ne söyleyeceğini bilemeden yarışma alanından uzaklaşmış. Bu olay Mine’ye büyük bir ders olmuş. Güzelliğine kapılmaması gerektiğini kendini farklı alanlarda geliştirmesi gerektiğini anlamış. O günden sonra kibrini bir kenara bırakmış ve diğer insanlar gibi yaşamaya devam etmiş. Bu hikaye de burada bitmiş.

Kısa hikaye okumayı seviyorsanız Kısa Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  El Emeği Oyuncağın Hikayesi