Adaletli Ormanın Masalı

Adaletli Ormanın Masalı

Mayıs 24, 2023 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde bütün hayvanların mutlu bir şekilde yaşadığı bir orman varmış. Bu ormanda herkes çalışır, ekinler eker, meyveler toplar, odunlar kesermiş. Hiçbiri şikayet etmez işlerini yapmaları gerektiği gibi yaparlarmış. Kimse kimsenin birikimine el uzatmaz başkasının malına göz dikmezmiş.

Günlerden bir gün bu adaletli ormana bir ayı gelmiş. Bu oyunun adı Kor muş. Kor uzun boylu, kilolu uzun tüyleri olan bir ayıymış. Kor, çok kaba kimseyi düşünmeyen bir ayıymış ve onun bu kabalığı bütün hayvanları çok rahatsız ediyormuş. Kor, adaletli ormana geldiğinde herkesin arı gibi çalıştığını, kış için hazırlık yaptığını görmüş. O an kendisinin çalışmasına gerek olmadığını hepsini korkutarak ellerinde ki yiyecekleri alabileceğini düşünmüş. Zürafa, zebra, koala, kanguru, tilki ve maymun Kor’dan korkup sinmişler ve ellerindeki her şeyi ayıya vermişler. Bir tek fil ayıdan korkmamış ve ona direnmeye başlamış. Ayı ilk gün filin elindekileri alamayınca çok sinirlenmiş ve “Elbette elindekileri bir gün alacağım” demiş. Fil ise bu soruna bir çare aramaya başlamış. O akşam bütün arkadaşlarını evine çağırmış ve Kor’un duymaması gerektiğini söylemiş. Fil; “Arkadaşların hepiniz korktuğunuz için elinizdekileri Kor’a verdiniz. Ben ondan korkmuyorum lütfen sizde korkmayın. Kor çok güçlü, çok sinirli ve korkutucu olabilir. Ama o bir kişi biz ise kalabalığız. Birlik olur ona kafa tutarsak bizi ezemez ve elimizdekileri alamaz” demiş. Filin bu sözleri bütün arkadaşlarına cesaret vermiş ve filin dediği gibi yapmaya karar vermişler.

Adaletli Ormanın Masalı

Ertesi gün Kor tekrardan hayvanların yanına gelmiş ve onlara bağırarak erzaklarını vermelerini istemiş. Ama bu sefer düşündüğü gibi olmamış ve hepsi bir ağızdan Kor’a bağırmaya kovmaya başlamış. Kor ne olduğunu anlamadan kaçmaya başlamış. Çünkü hepsi bir olduğunda gücü hiç birine yetmezmiş. Kor kaçtığında fil ve arkadaşları adaletsizliğe karşı geldikleri için çok mutlularmış. Birlik olmanın her sorunu çözebileceğini de bir kez daha anlamışlar ve bir daha kendilerini hiç ezdirmemişler. Masal da burada bitmiş.

Kısa masal okumayı seviyorsanız Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Tembel İle Çalışkan At Masalı