Koca Fil Filo’nun Masalı

Koca Fil Filo’nun Masalı

Kasım 26, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde ülkenin birinde sık ağaçlarla çevrili bir orman varmış. Bu orman da büyüklü küçüklü birçok hayvan yaşarmış. Ormanın en büyüğü de fil “Filo” imiş. Filo ormanın en iri yarı hayvanıymış. Bütün hayvanlar onun büyüklüğünden çekinir ondan uzak dururmuş. Fakat filo buna çok üzülüyormuş. O ne kadar büyük olursa olsun kalbi yumuşacık olan bir filmiş. Bütün hayvanlarla arkadaş olmak, onlar gibi koşup oynamak istiyormuş.

Günlerden bir gün Filo ormanda yürüyüş yaparken oyun oynayan hayvanları görmüş, hemen yanlarına gidip “Merhaba” demiş. Filo’yu gören hayvanlar korkarak geriye çekilmişler. Filo çok üzülmüş “Neden benden kaçıyorsunuz?” diye sormuş. Maymun “Çok irisin, bu halin bizi ürkütüyor. O yüzden bizden uzak dur” demiş. Filo “İri olmam demek size kötü davranacağım anlamına gelmez ki. Bende sizler gibi bir hayvanım hem de yavru bir hayvanım. Bu yaptığınıza kalbim çok kırılıyor” demiş ve hızla oradan uzaklaşmış. Filo koşarken ayaklarının altından ‘pat pat’ sesler çıkıyormuş. Yolda giderken bu kadar büyük olduğu ağlıyormuş. Filo evine gitmiş ve koltuğuna uzanmış. O gece ağlaya ağlaya uykuya dalmış. Sabah uyanmış ve kahvaltısını hazırlamaya başlamış. Tam oturup kahvaltısını yapacak iken evin içinde gezen bir fare gelmiş. Kocaman Filo’nun tek korktuğu hayvan bir fareymiş ve onu görünce çığlık çığlığa bağırmaya başlamış. Bunu duyan birkaç hayvan koşarak filin evine gelmişler. Filo’yu masanın üzerinde görünce “Neler oluyor burada?” diye sormuşlar. Filo “Fare var fare” diye bağırmaya başlamış. Maymun, zebra, geyik ve diğer hayvanlar buna çok şaşırmış. Fare ise kafasını kaldırıp “Özür dilerim Filo, o kadar büyüksün ki benden korkmazsın diye düşündüm ve açık olan camdan seninle konuşmak için girdim” demiş. Filo ise “Neden anlamıyorsunuz beni? Evet ben iriyim, evet ayaklarım, kulaklarım burnum kocaman. Ama bende sizler gibi bir hayvanım. Artık beni yadırgamayı bırakın. Görmüyor musunuz küçücük bir fareden korkuyorum” demiş.

Koca Fil Filo’nun Masalı

Filo’nun söylediklerini düşününce diğer hayvanlar ona hak vermiş. Onun onlardan tek farkı büyük olmasıymış. Hepsi birden o güne kadar Filo’ya kötü davrandıkları için pişman olmuşlar ve ondan özür dilemişler. O günden sonra Filo ve diğer hayvanlar hep beraber mutlu bir hayat sürmüşler. Masal da burada bitmiş.

Uzun masal okumayı seviyorsanız Uzun Masallar kategorimizi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Doktordan Korkan Tavşan Masalı