Koca Fil ve Arkadaşları

Koca Fil ve Arkadaşları

Eylül 1, 2021 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın birinde yaşayan hayvanlar varmış. Günlerini neşe içinde geçirirlermiş. Bütün hayvanlar birbirine yardım edermiş. Yazın yiyecek toplarlar kışın havalar soğuduğunda hepsi bir olur erzaklarını tüketirlermiş. Boyları uzun olan hayvanlar atlar, zebralar, geyikler ağaçların üstlerine olan meyveleri toplar, boyları kısa olan hayvanlar ise yerde ki yiyecekleri toplarlarmış.

Havanın çok sıcak olduğu bir gün herkes canla başla çalışmaya devam ediyormuş. Arkadaşlarına yardım eden fil kendini pek iyi hissetmemeye başlamış. Çok fazla terliyor ve yürümekte güçlük çekiyormuş. Arkadaşlarını korkutmamak için kimseye kendini kötü hissettiğini söylememiş. Aradan biraz zaman geçince daha fazla ayakta duramamış ve birden olduğu yere yığılı vermiş. Koca filin yere düştüğünü gören hayvanlar ne olduğunu anlamamışlar. Hepsi merakla filin başına toplanmış. Koca fil koca fil diye filin başında beklemeye başlamışlar. Fil yavaş yavaş gözlerini açmış ve arkadaşlarının yanında olduğunu görmüş. “Biraz su istiyorum” demiş. Arkadaşları birlik olmuş ve herkes kovalarla su getirmeye başlamış. Minik kuşlar bile buldukları küçük kaplarda su getiriyor, tavşanlar su arıyor hatta karıncalar bile ellerinden geleni yapıyormuş. Küçük bir gölü dolduracak kadar su toplayan hayvanlar fili uyandırıp biraz su içmesini sağlamışlar. Suyu içtiğinde az da olsa kendine gelen fil kendini daha iyi hissetmeye başlamış. Yemek konusunda usta olan aslan hemen fil için bir çorba yapmış ve ormanın içine getirmiş. Hepsi birden file çorbasını içirmiş ve fil artık daha iyiymiş. Zebra, aslan, ayı hepsi birden fili kaldırmak için çabalamışlar ve fili ayağa kaldırmayı başarmışlar.

Koca Fil ve Arkadaşları

Kendine gelen fil arkadaşlarının yardımına çok sevinmiş. Koca fil arkadaşlarına, güneşte uzun süre kaldığını ve çok yorulduğunu bu yüzden baygınlık geçirdiğini anlatmış. File çok üzülen hayvanlar bir daha kendini bu kadar yormamasını ve birlik oldukları sürece her zorluğun altından kalkabileceklerini söylemişler. Koca file evininin yolunda eşlik eden hayvanlar günün kalan kısmında iş yapmaya devam etmişler. Koca fil ise biraz daha dinlenmek için derin bir uykuyan dalmış. Daha fazla kısa çocuk masalı okumak için Kısa Çocuk Masalları kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Fil ve Farenin Masalı