Şakacı Balık Şakşak Masalı

Şakacı Balık Şakşak Masalı

Ağustos 31, 2021 1 Yazar: Ezgi E.

Zamanın birinde denizlerin mavi sularında yaşayan bir sürü balık varmış. Bu balıklar denizlerde neşe içinde yaşar günlerini geçirirlermiş. Küçük olan yavru balıklar gündüzleri okula gider, okullarından gelince oyunlarını oynar akşam olmadan da evlerine giderlermiş. Balıkları okula genellikle o an işleri olmayan anneler, babalar yada neneler götürürmüş. Her sabah uslu uslu okula giden balıklar deniz hakkında bir çok bilgi öğrenir akşamları da ailelerine anlatır sohbet ederlermiş. Denizde ki canlıları öğrenir en tehlikeli balık hangisi, en sakin deniz hayvanı kim, dalga neden olur gibi bir çok bilgiyi hafızalarında tutarlarmış. Bu bilgiler yavru balıklar için çok önemliymiş. Çünkü anneleri yada babaları her zaman yanlarında olamayabilirlermiş. Bu öğrendikleri sayesinde denizlerde ki tehlikelerden mesela köpek balıklarından uzak dururlarmış.

Bir sabah her zaman olduğu gibi bütün yavru balıklar derslerine girmişler. Öğretmenlerinin anlattıklarını can kulağı ile dinleyen balıklar köpekbalıklarının ne kadar tehlikeli olduğu hakkında herşeyi o derste öğrenmişler. Ders bitiminde aralarında konuşan yavru balıklardan birinin aklına bir fikir gelmiş. Bütün arkadaşlarına şaka yapmak istemiş. Şakayı çok seven balık Şakşak çok ince bir plan yapmış. Eve gittiğinde evdeki aletlerden kendine köpekbalığı kuyruğu yapmış. Amacı o kuyruk ile arkadaşlarını korkutmakmuş. Bütün gece o kuyrukla uğraşan balık Şakşak erken saatte uyuyakalmış. Balık Şakşak uyuduğunda ise arkadaşı balık Fifi onu ziyaret etmek için evine gitmiş. Balık Şakşak’ın uyuduğundan haberi olmayan annesi balık Fifi’yi eve davet etmiş. Balık Fifi balık Şakşak’ın odasına girince birde ne görsün Şakşak çoktan uyumuş. Odadan çıkmak üzere olan Fifi bir anda Şakşak’ın yaptığı köğekbalığı kuyruğunu farketmiş. Şakşak şakayı çok sevdiği için o kuruk ile ne yapacağını Fifi hemen anlamış. Bu gördüklerini hemen diğer arkadaşlarına anlatması gerekmiş. Hızlıca Şakşak’ın evinden çıkan Fifi doğruca diğer arkadaşlarının evine gitmiş ve bütün arkadaşlarını bir araya toplamış. Şakşak’ın evinde gördüklerini anlatan Fifi ve arkadaşları şakşak onlara şaka yapmadan onlar Şakşak’a şaka yapmaya karar vermiş. Hepsi birden çok büyük bir köpekbalığı kuyruğu yapmışlar. Kuyruk bitince ertesi sabah Şakşak’a şaka yapmak için hepsi evlerine geri dönmüş.

Şakacı Balık Şakşak Masalı

Sabah olunca okula gitmek için yavru balıklar tek tek toplanmaya başlamış. Balık Şakşak ise arkadaşlarının ona yapacağı şakadan habersiz yapmış olduğu köpekbalığı kuyruğunu alarak arkadaşlarına doğru gitmeye başlamış. Bütün yavru balıklar Şakşak gelmeden biraraya gelmişler ve Şakşak’ı beklemeye başlamışlar. Şakşak hemen kuyruğunu takmış ve arkadaşlarına doğru süzülmüş. Şakşak’ın geldiğini gören arkadaşları hep beraber kuyruğu takmışlar ve kocaman bir köpekbalığı görünümünü sağlamışlar. Şaklar yaklaştıkça uzakta kendisine doğru gelen büyük bir köpekbalığı geldiğini görmüş ve korkudan ne yapacağını şaşırmış. Kendine taktığı kuyruk yüzünden çok hızlı yüzemeyen balık Şakşak korkudan ağlamaya başlamış. Arkadaşının ağladığını gören balık Fifi ve diğer arkadaşları yaptıkları şakayı sonlandırmışlar ve balık Şakşak’ şaka yaptıklarını aslında köpekbalığı olmadığını söylemişler. Balık Şakşak arkadaşlarına şaka yapmak için yaptığı kuyruğu göstermiş ve çok üzgün olduğunu söylemiş. Arkadaşlarına karşı mahçup olan Şakşak bir daha onlara kötü şakalar yapmayacağına karşı söz vermişler ve okullarına doğru yol almışlar. Balık masallarını okumayı seviyorsanız Altın Balık Masalı yazımızı da mutlaka okumalısınız.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Cesur Benek'in Masalı