Kokarcanın Ormana Dönüş Masalı

Kokarcanın Ormana Dönüş Masalı

Aralık 4, 2021 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde siyah beyaz renklerinde bir kokarca varmış. Kokarca ormanın biraz ilerisinde küçük bir ağaç evde yaşarmış. Ormanda ki hayvanlarla arası mesafeliymiş. Çünkü kokarcanın kokusu nedeniyle, ormanda ki hayvanlar onunla arkadaş olmak istemezmiş. Kokarca bu duruma çok üzülürmüş ama hiç bir hayvana derdini söyleyemezmiş. Kokarcanın tek arkadaşı küçük sincapmış. Sincap ile kokarca ormandan uzak yerde buluşur oyun oynarlarmış.

Bir gün kokarca ormana gidip sincabın evini ziyaret etmek istemiş. Ormana girdiğinde hayvanlar tek tek kaçmaya başlamış. Kokarca hayvanların kaçmasına çok üzülmüş ve gözlerinden yaş akarak sincabın kapısını çalmış. Sincap kapıyı açınca kokarcanın ağladığını görmüş ve çok üzülmüş. Arkadaşını eve davet etmiş ona sıcak bir çay koymuş ve iki arkadaş sohbet etmeye başlamışlar. Kokarca “Hayvanların neden benden kaçtığını biliyorum. O kadar kötü kokuyorum ki kimse benimle aynı yerde durmak istemiyor. Ama bu benim suçum değil ki, ben böyle yaratıldım” demiş. Sincap “Haklısın arkadaşım. Ama bu senin suçun değil. Bu konuda yapacak bir şeyin yok. Seni herkes olduğun gibi kabul etmesi lazım” demiş. Kokarca ve sincap bu duruma bir çözüm aramak için düşünmeye başlamışlar. En sonunda sincabın aklına bir fikir gelmiş. Ormanda ki kötü kokulu bitkileri bulup, onların özünden parfüm yapmaya karar vermişler. Yaptıkları bu parfümü ormanda ki hayvanların üstüne sıkıp onların da kötü kokmasını sağlayacaklarmış. Bu sayede herkes birbirinden kaçınca, kokarcanın yaşadığı üzüntüyü anlayacaklarmış. Kokarcaya da bu fikir mantıklı gelmiş ve hemen işe koyulmuşlar. Önce bitkileri toplamışlar, sonra özünü çıkarıp parfüm yapmışlar. Elde ettikleri parfümü sincap gizlice hayvanların üzerine sıkmış. Bir süre sonra ormanda ki bütün hayvanlar kötü kokmaya başlamış. Hepsi birbirinden kaçışıyormuş.

Kokarcanın Ormana Dönüş Masalı

Bu durumu gören sincap bütün hayvanları bir araya toplamış ve konuşmaya yapmış. Sincap “Arkadaşlar hepiniz o kadar kötü kokuyorsunuz ki, kokarcanın kokusunu bile geçtiniz. Şimdi sizin yanınızda kokarca mis gibi kokuyor. Bu saatten sonra kimsenin arkadaşı kalmayacak. Mutlu musunuz?” diye sormuş. Bütün hayvanlar o an yaptıkları hatanın farkına varmış. Bu durumun kokarcanın elinde olmadığını anlamışlar. Sincap kokarcayı ormana davet etmiş ve bütün hayvanlar ondan özür dilemiş. Kokarca bu arada kötü koku yaptıkları gibi güzel bir kokuda yapmış ve o kokuyu arkadaşlarına dağıtmış. O günden sonra bütün hayvanlar kokarca ile arkadaş olmuş. Kimse kokarcayı dışlamamış. Çünkü bazı şeyler kimsenin elinde değildir. Herkes nasılsa öyle kabul edilmelidir.

Hayvanlarla ilgili en güzel masallar için Hayvan Masalları kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Bukalemun ve Fare Masalı