Koşmayı Seven Kokarcanın Masalı

Koşmayı Seven Kokarcanın Masalı

Mayıs 14, 2023 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde koşmayı çok seven bir kokarca varmış. Her gün bir oraya bir buraya koşup dururmuş. Kokarcanı en büyük hayali ormanın en hızlı koşan hayvanı olmakmış. Ama ne kadar hızlı koşmaya çalışırsa çalışsın onu geçen hayvanlar mutlaka olurmuş.

Bir ormanda koşu yarışı düzenlenmeye karar verilmiş ve bu haber kokarcanın kulağına gitmiş. Kokarca hemen yarışmaya katılmak için ismini yazdırmaya gitmiş. Ertesi gün yarış varmış ve kokarca bütün gün çalışmaya devam etmiş ve sonunda yarışma zamanı gelip çatmış. Kokarca yerini almış ve yarışma başlamış, ilk olarak hemen öne geçmiş ve mutluluktan havalara uçmuş. Fakat bir süre sonra yorulmuş ve dinlenmek istemiş. Ama dinlenmesi demek onu herkesin gerisinde kalması demekmiş. Ne yapacağına karar vermeye çalışırken yanından geçen tavşan; “Yoruldun mu arkadaşım?” diye sormuş. Kokarca; “Evet çok yoruldum biraz dinleneceğim” demiş. Bunu duyan tavşan; “Şimdi söyleyeceklerimi iyi dinlemesin kokarca kardeş. İlk olarak koşuda kendini yormaman lazım. Sen hızla koştun ve bütün bütün enerjini harcadın. Aslında yavaş başlayıp sonradan hızlanman gerekirdi. Bugüne kadar çok çalıştığını biliyorum ama belli ki yanlış çalışmışsın. Her zaman bir bilene danışmalı ve doğru adımlarla hareket etmelisin” demiş. Kokarca arkadaşının sözlerini anlamış ve çalışmanın değil doğru çalışmanın önemli olduğunu anlamış. O sırada biraz dinlenmiş olmuş ve yarışa kaldığı yerden devam etmiş. Yarışın sonunda kazanan kokarca olmuş. Yıllardır hayalini kurduğu yarışmada birinci olan kokarca çok mutluymuş. Ödülünü almış ve bir konuşma yapmak istemiş: “Bugün bu ödülümü arkadaşım tavşan sayesinde alıyorum. Bana son dakika yardımlarından dolayı çok teşekkür ederim. Bu yarış bana iyi bir ders oldu” demiş ve herkes tarafından alkış alıp takdir edilmiş.

Koşmayı Seven Kokarcanın Masalı

Kokarca o gün hayalini gerçekleştirmenin mutluluğu ile evine gitmiş ve tavşanın verdiği öğüdü hiç unutmamış. Hızın önemli olmadığını önemli olanın doğru çalışmak olduğunu anlamış ve artık uzman kişilerden yardım almayı öğrenmiş. Masal da burada bitmiş.

Kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Hasta Rafi'nin Masalı